O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida o‘zaro vizadan ozod qilish to‘g‘risidagi hukumatlararo Bitim (Chendu, 2024-yil 1-dekabr) kuchga kirishi uchun davlat ichki protseduralari tugallandi.
Ko‘rsatilgan xalqaro shartnomaning qoidalariga binoan, Bitim 2025-yil 1-iyundan e’tiboran kuchga kiradi.
Bitim O‘zbekiston va Xitoy fuqarolarining ikki davlat hududiga o‘zaro vizasiz safarlariga doir masalalarni tartibga soladi.
Bitimga muvofiq, Tomonlar davlatlari fuqarolari ikki davlat hududlariga kirish, undan chiqish yoki tranzit qilish uchun har bir alohida bo‘lish muddati 30 kundan oshmaydigan muddatda va har qanday 180 kunlik davr ichida jami 90 kundan ortiq bo‘lmagan muddatda viza talablaridan ozod qilinadi.
Bunda Tomonlarning davlatlari hududiga har bir kirish va bo‘lish muddati 30 kundan oshmasligi lozim.
Agar fuqarolar 30 kundan ortiq qolishlari kerak bo‘lsa, ular kirish vizasini oldindan olishlari lozim.
Vizasiz rejim mehnat faoliyati, o‘qish va media faoliyati bilan shug‘ullanish, shuningdek, boshqa Tomon vakolatli organlarining oldindan roziligini talab qiladigan boshqa turdagi faoliyat bilan shug‘ullanishga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Ko‘rsatilgan Bitim XXRning Gongkong va Makao maxsus ma’muriy hududlariga tashrif buyurishga nisbatan amal qilmaydi.

Внутригосударственные процедуры, необходимые для вступления в силу межправительственного Соглашения между Узбекистаном и Китаем об освобождении от виз, подписанного в городе Чэнду 1 декабря 2024 года, завершены.
В соответствии с положениями указанного международного договора Соглашение вступит в силу с 1 июня 2025 года, сообщает пресс-служба МИД.
Данный документ регулирует порядок безвизовых поездок граждан Узбекистана и Китая на территории двух стран. Так, граждане обеих сторон освобождаются от визовых требований для въезда, выезда или транзитного проезда на срок не более 30 дней за одну поездку, при этом общая продолжительность пребывания не должна превышать 90 дней в течение любого 180-дневного периода.
При этом каждое отдельное пребывание не должно превышать 30 дней. Если гражданам необходимо остаться более чем на 30 дней, они должны получить въездную визу заранее.
«Безвизовый режим не распространяется на случаи осуществления трудовой деятельности, учёбы, медийной деятельности, а также на иные виды деятельности, требующие предварительного согласия компетентных органов другой стороны. Данное Соглашение не распространяется на поездки в специальные административные районы КНР – Гонконг и Макао», - предупредили в МИД.