O‘zbekistonning tibbiy va sog‘lomlashtirish turizmi rivojlantiriladi
Bu haqda joriy yil 23-sentyabr kuni imzolangan «O‘zbekiston Respublikasida tibbiy va sog‘lomlashtirish turizmini yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-335-sonli qarorda gap boradi.
Qaror bilan, shuningdek, quyidagilar belgilandi:
- «Tibbiy xizmatlar mehmondo‘stligi» («Medical service hospitality») dasturi amalga oshiriladi;
- davlat va xususiy tibbiyot muassasalari hamda sanatoriy va pansionatlar tomonidan ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini monitoring qilish tizimi joriy qilinadi;
- konsalting – diagnostika – davolash – turoperator – transport – tibbiy tarjimon xizmatlarini birgalikda ko‘rsatadigan tibbiy turizm klasterlari faoliyati yo‘lga qo‘yiladi;
- toifali (yulduzli) mehmonxonalar tipidagi sanatoriylar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi;
- tog‘li, shifobaxsh balchiq qatlamlari bor hamda shifobaxsh suvlar qatoriga kiritilgan va sanitariya-sog‘lomlashtirish ahamiyatiga molik suv (termal suv) ob’yektlari mavjud bo‘lgan hududlarda sanatoriy-kurort zonalari tashkil qilinadi;
- 2025 yil 1 aprelgacha internet tarmog‘i orqali yashovchilarni hisobga olishning avtomatlashtirilgan maxsus elektron dasturi (E-mehmon)ga ulangan xususiy tibbiyot va sog‘lomlashtirish muassasalari dastlabki 6 oylik abonent to‘lovi to‘lashdan ozod qilinadi.

В Узбекистане будут развивать медицинский и оздоровительный туризм
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по дальнейшему развитию медицинского и оздоровительного туризма в Республике Узбекистан» (ПП №335 от 23.09.2024 года). Об этом сообщает Минюст.
Согласно Постановлению, определено следующее:
• будет реализована программа «Гостеприимство медицинских услуг» («Medical service hospitality»);
• будет внедрена система мониторинга качества услуг, оказываемых государственными и частными медицинскими учреждениями, а также санаториями и пансионатами;
• будет налажена деятельность кластеров медицинского туризма, оказывающих совместные услуги «консалтинг – диагностика – лечение – туроператор – транспорт – медицинский переводчик»;
• будет разработан бренд  медицинского и оздоровительного туризма  Узбекистана под названием «Авиценна» и будет обеспечено его постоянное продвижение;
• будет налажена деятельность санаториев гостиничного типа, имеющих категории (звезды), и внедрена  система их сертификации;
• будут созданы санаторно-курортные зоны в горных районах, на территориях с залежами лечебных грязей, а также с водными объектами, отнесенными к категории лечебных, и водными объектами (с термальными водами) санитарно-оздоровительного значения;
• до 1 апреля 2025 года будут освобождены от уплаты первоначальной шестимесячной абонентской платы частные медицинские и оздоровительные учреждения, подключенные  к автоматизированной специальной электронной программе учета постояльцев («E-mehmon») посредством сети интернет.