Prezident global iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yengib o‘tish bo‘yicha qator tashabbuslarni ilgari surdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-noyabr kuni Boku shahrida o‘tayotgan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasi Tomonlari konferensiyasining 29-sessiyasi (COP29) doirasidagi Jahon yetakchilari sammitining yalpi majlisida nutq so‘zladi.
Tadbirda dunyoning 80 dan ortiq mamlakatidan davlat va hukumatlar, nufuzli xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari rahbarlari ishtirok etmoqda.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevni ushbu tarixiy sammitni muvaffaqiyatli tashkil etgani bilan samimiy tabriklab, Ozarbayjonning bugungi iqlim tahdidlariga qarshi kurashish maqsadida xalqaro hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha faol sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatladi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, iqlim o‘zgarishlari bugungi kunda asosiy global tahdidga aylanib, geosiyosiy keskinlikning kuchayishiga bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda.
Kambag‘allikka qarshi kurash, oziq-ovqat va energetik xavfsizlikni ta’minlash, ichimlik suvi va resurslaridan foydalanish muammolari kuchayib bormoqda.
Iqlim o‘zgarishlarining oqibatini Markaziy Osiyo o‘tkir his qilmoqda.
Ular aholining turmush sifatini oshirish va milliy taraqqiyot strategiyalarini ro‘yobga chiqarish yo‘lida to‘siqqa aylanmoqda.
Parij kelishuvlari doirasida asosiy maqsad – mintaqada havo haroratini jadal o‘sishiga yo‘l qo‘ymaslik, ushbu ko‘rsatkichlarni joriy yuz yillikda 1,5-2 gradus atrofida saqlab qolishdan iborat.
Bu borada O‘zbekistonda uglerod neytralligiga erishish bo‘yicha keng miqyosdagi islohotlar olib borilmoqda. 2030 yilgacha havoga issiqxona gazi chiqarishni uchdan bir qismga kamaytirish rejalashtirilgan. Bu majburiyatlar 2050 yilga qadar yanada kengaytiriladi. «Yashil» energetika ulushi 40 foizga yetadi.
Elektromobillar va «yashil» vodorod ishlab chiqarish klasterlari barpo etilmoqda, quyosh va shamol generatsiyasi xablari yaratilmoqda. «Yashil makon» dasturi doirasida ko‘kalamzor hududlar kengaytirilmoqda.
Qo‘shni mamlakatlar bilan birgalikda Mintaqaviy iqlim strategiyasi amalga oshirilmoqda. Shu kunlarda Yevropaga «yashil» energiya yetkazib berishni tashkil etish to‘g‘risida ko‘p tomonlama bitim imzolanadi.
Global iqlim o‘zgarishlari oqibatlarini birgalikda yengib o‘tish maqsadida O‘zbekiston yetakchisi qator tashabbuslarni ilgari surdi.
Jumladan, rivojlanayotgan mamlakatlar duch kelayotgan iqlim xatarlarini tanqidiy tahlil va moliyaviy baholash uchun yetakchi davlatlar, ko‘p tomonlama institutlar va konvensiyalarning texnik va moliyaviy ko‘magini kengaytirish maqsadida Iqlim tufayli yo‘qotish va zararlarni baholash bo‘yicha xalqaro markaz ta’sis etish taklif qilindi.
Atrof-muhit ifloslanishi bilan bog‘liq xatarlarni qisqartirish, barqaror bioxilma-xillik va transchegaraviy suv resurslari masalalarida yagona yondashuvlar ishlab chiqish zarurligini qayd etib, davlatimiz rahbari Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida Daryo ekotizimlarining butunligi va ekologik xavfsizligini ta’minlash sohasida majburiyatlar to‘g‘risidagi Deklaratsiyani ishlab chiqish tashabbusini ilgari surdi.
Shuningdek, O‘zbekistonda o‘simliklarning iqlimga chidamliligini oshirish uchun Genetik resurslarning mintaqaviy bankini hamda dengizga chiqish yo‘liga ega bo‘lmagan mamlakatlar uchun BMTning innovatsion agrosanoat xabini tashkil etish taklif qilindi.
Iqlim o‘zgarishlaridan zarar ko‘rayotgan megapolis va shaharlarning barqaror rivojlanishi va yashash uchun qulay sharoitlar yaratish sohasida tajriba va bilim, eng yaxshi amaliyotlar transferi uchun Jahon iqlim poytaxtlari alyansini tashkil etish hamda uning birinchi forumini Toshkentda o‘tkazish tashabbusi bildirildi.
Prezidentimiz COP29 mamlakatlari vakillarini kelgusi yili 15 mayda – Xalqaro iqlim kunida Orolbo‘yida o‘tkaziladigan Raqamli «yashil» tashabbuslar global festivalida ishtirok etishga taklif etdi.
So‘zining yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston umumiy farovonlik va uzoq muddatli «yashil» taraqqiyot yo‘lida ochiq muloqot va amaliy sheriklikka doim tayyor ekanini ta’kidladi.

Президент выдвинул ряд инициатив в целях совместного преодоления последствий глобальных климатических изменений
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 ноября выступил на пленарной сессии Саммита мировых лидеров в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной Конвенции ООН об изменении климата (СОР29), проходящего в эти дни в городе Баку.
В работе мероприятия участвуют главы государств и правительств более 80 стран мира, руководители авторитетных международных организаций и финансовых институтов.
В начале выступления глава нашего государства, искреннее поздравив Президента Азербайджана Ильхама Алиева с успешной организацией исторического саммита, выразил поддержку активным усилиям азербайджанской стороны по расширению международного сотрудничества в борьбе с современными климатическими вызовами.
Как отметил лидер нашей страны, сегодня изменения климата превратились в главный глобальный вызов, напрямую влияя на усиление геополитической напряжённости.
Усугубляются проблемы преодоления бедности, обеспечения продовольственной и энергетической безопасности, доступа к воде и ресурсам.
Последствия климатических изменений остро ощущаются в регионе Центральной Азии.
Они становятся препятствием для повышения качества жизни населения и реализации национальных стратегий развития.
Основной целью в рамках Парижского соглашения является недопущение опережающего роста температуры воздуха в регионе, сохранение его в пределах 1,5-2 градусов в текущем столетии.
В этом плане в Узбекистане реализуются масштабные реформы по достижению углеродной нейтральности. К 2030 году планируется сократить выбросы парниковых газов на 35 процентов. К 2050 году эти обязательства будут расширены. Доля «зеленой» энергетики достигнет 40 процентов.
Создаются кластеры электромобилей и «зеленого» водорода, хабы солнечной и ветровой генерации. В рамках программы «Яшил макон» расширяются зеленые массивы.
Вместе с соседними странами реализуется региональная климатическая стратегия. В эти дни будет подписано многостороннее соглашение об организации поставок «зеленой» энергии в Европу.
В целях совместного преодоления последствий глобальных климатических изменений лидер Узбекистана выдвинул ряд инициатив.
В частности, в целях расширения технического содействия со стороны ведущих государств и многосторонних институтов для определения климатических вызовов, с которыми сталкиваются развивающиеся страны, предложено учредить Международный центр по оценке климатических потерь и ущерба.
Указывая на необходимость выработки единых подходов в вопросах предотвращения загрязнения трансграничных водных ресурсов и сохранения устойчивого биоразнообразия, глава нашего государства выступил за разработку под эгидой ООН Декларации об обязательствах по обеспечению здоровья и экологической безопасности речных экосистем.
Также предложено создать в Узбекистане региональный банк генетических ресурсов для повышения устойчивости растений к изменениям климата и Инновационный агропромышленный хаб ООН для государств, не имеющих выхода к морю.
Выдвинута инициатива учредить Альянс климатических столиц мира для трансфера передовых знаний и практик в области устойчивого развития мегаполисов и городов, страдающих от изменений климата, и провести его первый форум в Ташкенте.
Президент нашей страны пригласил представителей стран COP29 принять участие в Глобальном молодежном фестивале цифровых «зеленых» инициатив, который пройдет в регионе Приаралья 15 мая следующего года – в Международный день климата.
В завершение Президент Шавкат Мирзиёев вновь подчеркнул готовность Узбекистана к открытому диалогу и партнерству на пути к общему благополучию и «зеленому» развитию.