Rossiyadagi o‘zbek migrantlari soni oxirgi 8 yilda 4 baravar qisqargan
«Statistik ma’lumotlarga qaraganda Rossiyada 2016 yilgacha o‘rtacha 4 mln nafardan 6 mln nafargacha yurtdoshlarimiz borligi tilga olinar edi. Ayni vaqtda esa Rossiyadagi mehnat migrantlarimiz soni 1 mln nafarni tashkil qiladi», - deydi Sherzod Asadov.
Prezident matbuot kotibining qo‘shimcha qilishicha, ayrim tahlilchilar bu boradagi raqamlarni keltirishda yaqinda bo‘lib o‘tgan Rossiya prezidenti Vladimir Putinning tashrifida ikki davlat rahbarlarining bir xil statistik ma’lumotlarni aytganini e’tibordan chetda qoldirdi. Hozirda har ikki davlatning migratsion tashkilotlari ham Rossiyada 1 million o‘zbek muhojiri borligi haqidagi ma’lumotlarni keltirishadi.
O‘z navbatida, davlat rahbari ham jurnalistlar bilan suhbatida Rossiyadagi o‘zbek migrantlari soni haqida to‘xtalib, ularning soni 1 milliongacha ekanini aytgan.

Число трудовых мигрантов из Узбекистана в России сократилось в четыре раза с 2016 года
Пресс-секретарь президента Узбекистана Шерзод Асадов сообщил в интервью телеканалу Sevimli, что с 2016 года число трудовых мигрантов из Узбекистана в России сократилось как минимум в четыре раза. Во время государственного визита президента России Владимира Путина в Ташкент были заключены несколько соглашений в сфере трудовой миграции.
«До 2016 года количество трудовых мигрантов в России в среднем составляло от 4 до 6 млн, а сегодня их число равняется 1 млн. Эту информацию также упомянули президенты Узбекистана и России, но большинство наших аналитиков ее проигнорировали», — отметил Асадов.
Он также подчеркнул, что миграционные органы двух стран пришли к единому показателю по количеству трудовых мигрантов — 1 млн человек. Возвращение нескольких миллионов узбекистанцев на родину Асадов объясняет «эффективностью проводимых экономических реформ».