Samarqand shahridagi Kongress markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Melonining yuzma-yuz hamda rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Ikki tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
2023-yil iyun oyida Rim shahrida o‘tgan oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Keyingi yillarda tovar ayirboshlash hajmi, shu jumladan yetkazib berilayotgan mahsulotlar turining kengaygani hisobiga qariyb 3 barobar oshdi.
Qo‘shma korxona va loyihalar soni 2 barobar ko‘paydi. Italiyaning yetakchi kompaniyalari bilan metallurgiya, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, turizm va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli kooperatsiya yo‘lga qo‘yilgan.
O‘zbekiston delegatsiyasi Venetsiyadagi biyennaleda faol ishtirok etdi, Florensiyada ko‘rgazma o‘tkazildi. O‘tgan yil dekabr oyida Rim va Viarejo shaharlarida O‘zbekiston madaniyati kunlari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekistonda Turin va Piza universitetlarining filiallari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Aprel oyida rektorlarning ikkinchi forumi samarali o‘tdi.
Tomonlar faol siyosiy almashinuvni davom ettirishni qo‘llab-quvvatladilar.
Joriy yil aprel oyida Samarqandda o‘tgan samarali sammitni hisobga olgan holda Yevropa Ittifoqi institutlari bilan faol hamkorlik davom ettiriladi. Amaliy natijalarga e’tibor qaratgan holda «Markaziy Osiyo – Italiya» sammitini o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
Savdo sohasida biznesga texnik ko‘mak dasturlarini kengaytirishga kelishib olindi. Yevropa Ittifoqi bozoriga chiqish uchun o‘zbekistonlik eksportchilarni o‘qitish, Toshkentda qo‘shma Sertifikatlash markazini tashkil etish, Muvofiqlikni baholash to‘g‘risidagi bitimni qabul qilishni tezlashtirish shular jumlasidan.
Davlatimiz rahbari Italiyaning yetakchi kompaniyalari bilan Texnologik sheriklik dasturini ishga tushirishni taklif qildi.
Xususiy tadbirkorlikning innovatsion loyihalari, o‘ta muhim minerallar va qishloq xo‘jaligi xomashyosini chuqur qayta ishlash, avtomobilsozlik uchun butlovchi qismlar, elektrotexnika, energetika, oziq-ovqat, farmatsevtika, qurilish sanoatida yuqori texnologiyali mahsulotlar ishlab chiqarish, to‘qimachilik, charm, mebelsozlik va boshqa tarmoqlar uchun dizayn markazlarini tashkil etish ustuvor yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.
Bunday loyihalar Yevropa operatori boshqaruvida Toshkent viloyatida tashkil etiladigan sanoat parkida joylashtirilishi mumkin.
Loyihalarni qo‘llab-quvvatlashning yangi mexanizmlarini ishga tushirish uchun qo‘shma investitsiya jamg‘armasini tashkil etish, shuningdek, Italiyaning «SACE» va «SIMEST» davlat agentliklarini jalb qilish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Kompleks «yo‘l xaritasi» asosida qishloq xo‘jaligida keng ko‘lamli ilmiy-texnologik hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. Uzum, zaytun, za’faron, sarsabil yetishtirish, agrolaboratoriyalar tashkil etish, biotexnologiyalarni rivojlantirish va agrosug‘urtani joriy qilish bo‘yicha kooperatsiya istiqbollari qayd etildi.
Yangi loyihalarni ilgari surish maqsadida Hukumatlararo guruh ishini qayta tiklash va uning yig‘ilishini biznes forumi bilan birga o‘tkazishga kelishib olindi.
O‘zbekiston va Italiya hududlari o‘rtasidagi sheriklik munosabatlarini kengaytirish doirasida Lombardiya gubernatori Attilio Fontana tashrifi va birinchi Hududlar forumi doirasida amaliy natijalarga erishish muhim ekani ta’kidlandi.
Ta’lim sohasida mamlakatimizda Tushiya universiteti filialini, Piza, Trento, Roma Tre va Ka-Foskari universitetlari bilan ikki tomonlama diplom dasturlarini ishga tushirish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
O‘zbekistonda Italiya madaniyati kunlarini o‘tkazishga kelishib olindi.
Tashrif doirasida mehnat migratsiyasi sohada tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qaratilgan bitim imzolangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Uchrashuv yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha kompleks «yo‘l xaritasi»ni tayyorlash to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

В Конгресс-центре города Самарканда состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Премьер-министра Итальянской Республики Джорджи Мелони в формате «тет-а-тет» и с участием официальных делегаций.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития двусторонних отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
С удовлетворением отмечена последовательная реализация договоренностей, достигнутых в ходе встреч на высшем уровне в Риме в июне 2023 года.
Товарооборот за последние годы вырос почти в 3 раза, в том числе за счет расширения номенклатуры взаимных поставок.
Число совместных предприятий и проектов увеличилось в 2 раза. Налажена взаимовыгодная кооперация с ведущими компаниями Италии в области металлургии, электротехники, сельского хозяйства, животноводства, туризма и других сферах.
Узбекская делегация приняла активное участие в биеннале в Венеции, проведена выставка во Флоренции. В декабре прошлого года в Риме и Виареджо состоялись Дни культуры Узбекистана.
В нашей стране успешно работают филиалы Туринского и Пизанского университетов. В апреле плодотворно прошел второй Форум ректоров.
Стороны выступили за продолжение активного политического обмена.
Будет продолжено активное взаимодействие с институтами Европейского союза с учетом плодотворного саммита в Самарканде в апреле этого года. Подчеркнута важность проведения саммита «Центральная Азия–Италия» с фокусом на практические результаты.
Достигнута договоренность о расширении программ технического содействия бизнесу в торговой сфере. Речь идет об обучении узбекских экспортеров для выхода на рынок ЕС, создании совместного Сертификационного центра в Ташкенте, ускорении принятия Соглашения по оценке соответствия.
Глава нашего государства предложил запустить Программу технологического партнерства с ведущими компаниями Италии.
В качестве приоритетов обозначены инновационные проекты частного бизнеса, глубокая переработка критических минералов и сельскохозяйственного сырья, производство компонентной базы для автомобилестроения, продукции с высоким переделом в электротехнике, энергетике, пищевой, фармацевтической, строительной промышленности, создание дизайн-центров для текстильной, кожевенной, мебельной и других отраслей.
Такие проекты могут быть размещены в специально создаваемом в Ташкентской области индустриальном парке под управлением европейского оператора.
Для запуска новых механизмов поддержки проектов будет рассмотрен вопрос создания совместного инвестфонда, а также привлечения государственных агентств Италии «SACE» и «SIMEST».
Отдельное внимание уделено развитию полномасштабного научно-технологического сотрудничества в сельском хозяйстве на основе комплексной «дорожной карты». Отмечены перспективы кооперации по выращиванию винограда, оливок шафрана, спаржи, созданию агролабораторий, развитию биотехнологий и внедрению агрострахования.
Для продвижения новых проектов условлено возобновить работу Межправительственной группы и провести ее заседание с бизнес-форумом.
В рамках расширения партнерских отношений между регионами Узбекистана и Италии подчеркнута важность достижения практических результатов в ходе предстоящего визита губернатора Ломбардии Аттилио Фонтаны и первого форума регионов.
В образовательной сфере поддержаны планы по запуску в нашей стране филиала университета Тушии, программ двойных дипломов с университетами Пизы, Тренто, Рома Тре и Ка-Фоскари.
Достигнута договоренность о проведении Дней итальянской культуры в Узбекистане.
С удовлетворением отмечено подписание в ходе нынешнего визита Соглашения в области трудовой миграции, направленного на организацию системного сотрудничества в этой сфере.
По итогам встречи принято решение о подготовке комплексной «дорожной карты» по реализации достигнутых договоренностей.