Toshkent  yer usti metrosining 2-bosqichi «Qo‘yliq – Quruvchilar» yo‘nalishining 7-bekatdan 12-bekatgacha bo‘lgan 8,5 kilometrlik uchastkasida qurilish ishlari jadallik bilan amalga oshirilmoqda.
«O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ matbuot xizmatiga ko‘ra, ushbu oraliqdagi qurilish ishlari yil oxirigacha yakunlanadi.
«Hozirgi vaqtda 3 ta bekat qurilishi yakunlanmoqda. Qo‘yliq bozoridagi 7-bekatdan 8-, 9- hamda 10-bekatlar Mirobod hamda Sergeli tumanidan o‘tgan Toshkent halqa avtomobil yo‘li yoqasida joylashgan bo‘lib, ayni paytda mutaxassislar tomonidan 7-bekatdan 10-bekatgacha bo‘lgan masofada qurilish jarayonining barcha temir-beton ishlari tugatilib, yangi va mustahkam relslar to‘liq o‘rnatib bo‘lindi», – deyiladi korxona ma’lumotida.
Ayni vaqtda Toshkent yer usti halqa metro yo‘nalishining 2-bosqichida amalga oshirilayotgan qurilish ishlariga 116 ta texnika, mashina va mexanizmlar hamda 2 ming 650 nafarga yaqin malakali muhandis va ishchi-xodim jalb qilingan.
Mazkur yo‘nalish bir kunda 40 mingga yaqin yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega bo‘ladi.
Ma’lumot uchun, ushbu bosqich qurib bitkazilishi bilan Toshkent metropolitenining jami uzunligi 70 kilometrdan ziyod bo‘ladi. Bekatlar soni 50 taga yetadi. Metroda yuruvchi kunlik yo‘lovchilar soni 600 minggacha oshadi. 245 ta yangi ish o‘rni yaratilib, metro harakatining tannarxi, aholining jamoat transportiga xarajati va kutish vaqti sezilarli qisqaradi.

В Ташкенте до конца года будет завершено строительство 5 станций метро на участке «Куйлик – Строительный»
В Ташкенте продолжается поэтапная реализация одного из крупнейших проектов – строительство кольцевого надземного метрополитена.
В частности, в настоящее время унитарным предприятием «Куприккурилиш Трести» (подведомственное АО «Узбекистон темир йуллари») и квалифицированными специалистами ряда других причастных подразделений интенсивными темпами ведутся работы 2-го этапа строительства на 8,5 километровом участке «Куйлик – Строительный». Здесь на заключительном этапе строительства находятся сразу три станции метро. На отрезке с 7-й по 10-ой станции полностью завершены все фундаментальные работы, проложено 8 км 700 м новых железнодорожных путей в обоих направлениях.
Станции 7, 8, 9 и 10 расположены по линии Ташкентской кольцевой автодороги и пролегают через Мирабадский и Сергелийский районы. Здесь завершены все железобетонные работы и уложены рельсы. Каждая станция состоит из 2-х этажей. На первом расположены служебные и технические помещения, медпункт и билетные кассы, на втором – платформа станции с общей длиной в 105 метров.
Окрестности станций также благоустраиваются и озеленяются, здесь высаживают декоративные растения и цветы.
В строительство 2-го этапа Ташкентской надземной кольцевой линии метрополитена привлечены около 2650 квалифицированных инженеров и рабочих, задействовано 116 единиц специальной техники, машин и механизмов.
Отмечается, что контроль за качеством выполнения строительных работ осуществляют специалисты Государственной инспекции архитектурного и строительного надзора, а также Инспекции «Ўздавтемирйўлназорат». По словам специалистов, до конца текущего года планируется завершить строительство 5 станций на участке «Куйлик – Строительный».