Oxirgi yillarda O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan o‘simliklar rejasiz va nazoratsiz yig‘ib olinishi natijasida tabiiy zaxiralar va populyasiyalarining o‘sish maydonlari qisqarishi kuzatilmoqda.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, jumladan, Surxondaryo viloyati «Bobotog‘» davlat o‘rmon xo‘jaligi hududida joriy yil iyul-sentyabr oylarida 11 550 tup tabiiy holda o‘suvchi «tojik kavragi» dorivor o‘simligi noqonuniy kesilib, tabiatga 5,7 mlrd so‘m zarar yetkazilganligi holati yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
Shuningdek, 2021-yil 30-dekabrdagi PF-46-son Farmon bilan daraxtlar kesilishiga moratoriy e’lon qilingan bo‘lishiga qaramay joylarda daraxtlarning noqonuniy kesilishi bilan bog‘liq holatlar ko‘plab uchrayotgani aytildi.
Qayd etilishicha, joriy yilning o‘tgan davrida daraxtlarning noqonuniy kesilishi bilan bog‘liq 2 427 ta huquqbuzarlik qayd etilib, shundan 714 tup qimmatbaho navli daraxtlar noqonuniy kesilishiga yo‘l qo‘yilgan.
«Umuman nazorat tadbirlari davomida aniqlangan qonun buzilishi holatlarini bartaraf etish to‘g‘risida mutasaddi idoralarga 107 ta taqdimnoma kiritildi, 206 ta noqonuniy hujjatlarga protest keltirildi, sudlarga 4 ta da’vo arizasi kiritildi, 304 nafar shaxslar ma’muriy va intizomiy javobgarlikka tortildi, qo‘pol qonun buzilishi holatlari bo‘yicha 7 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atildi hamda 228 nafar  fuqarolarning buzilgan huquqlari tiklandi», – deyiladi idora xabarida.

С начала года в Узбекистане выявлено более 2400 случаев незаконной вырубки деревьев
За 9 месяцев текущего года в Узбекистане зарегистрировано 2427 случаев незаконной вырубки деревьев и кустарников. Об этом сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
В числе прочего незаконно вырублено 714 деревьев ценных пород. Из-за бесконтрольной вырубки растений, занесённых в Красную книгу, сокращаются природные запасы и площади произрастания редких популяций, отметили в ведомстве.
В частности, на территории государственного лесного хозяйства «Боботог» в Сурхандарьинской области было незаконно вырублено 11 550 кустов таджикской ферулы. Ущерб, причинённый природе, оценивается в 5,7 млрд сумов.
Кроме того, были выявлены случаи незаконной аренды земель из лесного фонда. В связи с этим было возбуждено 18 уголовных дел, 46 административных дел и 23 дисциплинарных дела. Было также возвращено 1539 га незаконно занятых земель лесного фонда.
Генпрокуратура также вынесла 107 представлений об устранении случаев нарушения законов в другие государственные органы, опротестовала 206 незаконных документов, подала в суд 4 иска.
К административной и дисциплинарной ответственности привлечены 304 человека, а также возбуждено 7 уголовных дел за грубые нарушения природоохранного законодательства.