Gambiya vitse-prezidenti Isatu Turay koronavirusni yuqtirib oldi, mamlakat prezidenti Adama Barrou o‘z-o‘zini izolyasiya qilish tartibiga amal qiladi, deya xabar berdi davlat rahbari ma’muriyati.
«Prezident ma’muriyati xabariga ko‘ra, vitse-prezident Isatu Turayning COVID-19ga topshirgan test natijasi musbat chiqqan. Buning natijasida prezident Barrou zudlik bilan ikki haftalik o‘z-o‘zini izolyasiya qilishiga to‘g‘ri keladi», — deya «Twitter»da e’lon qildi ma’muriyat.
Mamlakat sog‘liqni saqlash vazirligining so‘nggi xabarlariga ko‘ra, Gambiyada epidemiya boshlangandan buyon 326 ta koronavirusni yuqtirish holati qayd etilgan, COVID-19 tasdiqlangan sakkiz nafar bemor vafot etgan, 66 kishi kasallikdan tuzalgan.
Ma’lumot o‘rnida
Gambiya — Afrika qit’asidagi eng kichkina davlat. Maydoni — 10 380 km². Aholisi — 2 173 999 kishi (2020-y).
1965-yil 18-fevralda Gambiya Britaniya imperiyasidan mustaqillikka erishdi. 2013-yil 2-oktyabrgacha Millatlar hamdo‘stligi ligasi a’zosi bo‘lgan. 2018-yilda Gambiya Respublikasi Millatlar hamdo‘stligi ligasi a’zoligiga qaytgan. Poytaxti — Banjul, eng katta shahri — Serekunda.

Вице-президент Гамбии заразилась коронавирусом
Вице-президент Гамбии Исату Турай заразилась коронавирусом, президент страны Адама Барроу будет соблюдать самоизоляцию, сообщает администрация главы государства.
«Администрация президента сообщает, что тест ее превосходительства вице-президента Исату Турай на COVID-19 показал положительный результат. Вследствие этого президент Барроу незамедлительно отправляется в самоизоляцию на две недели», — говорится в заявлении администрации в Twitter.
По последним данным министерства здравоохранения страны, в Гамбии с начала эпидемии зафиксировали 326 случаев заражения коронавирусом, восемь пациентов с подтвержденным COVID-19 скончались. По меньшей мере 66 человек после заражения выздоровели.
Информация
Гамбия является самым маленьким государством в континентальной части Африки. Площадь: 10 380 км². Население: 2 173 999 чел. (2020 г.)
18 февраля 1965 года Гамбия получила независимость от Британской империи, до 2 октября 2013 года являлась членом Содружества наций. В 2018 году Республика Гамбия вернулась в состав Содружества наций. Столицей является Банжул, крупнейший город — Серекунда.