Vazirlik ushbu muammolarni bartaraf etish uchun quyidagi takliflarni berdi:
— 2010 yilgacha ishlab chiqarilgan barcha toifadagi avtotransport vositalari harakatlanishini taqiqlash, avtotransport vositalari egalariga zamonaviy avtotransport vositalariga o‘tish uchun (elektro-mobil) imtiyozlar, pereferensiyalar va subsidiyalar berishni yo‘lga qo‘yish;
—  avtomobillar harakatini maqbullashtirish uchun avtomobillarni «toq va juft» kunlarda boshqarish qoidasini joriy etish;
— shaharning diqqatga sazovor markaziy ko‘chalarida avtotransport vositalaridan xoli hududlarni tashkil qilish;
— jamoat transportini to‘liq elektr, gaz-ballon yoqilg‘isi va boshqa muqobil yoqilg‘i turlariga o‘tkazish, shuningdek, yo‘l infratuzilmasini tashkil etish;
— barcha turdagi qurilish obektlarini (ijtimoiy va davlat ahamiyatiga oid ob’yektlar bundan mustasno) qurishga moratoriy e’lon qilish;
— Toshkent viloyatining Toshkent shahriga tutash tumanlarida sanoat maqsadlarida ko‘mir yoqilg‘isidan foydalanishni taqiqlash;
— mikroiqlim mo‘’tadilligini ta’minlash, atmosfera havosi sifatiga ijobiy ta’sir etish maqsadida sun’iy suv havzalarini barpo etish;
— Toshkent shahrida faoliyat ko‘rsatayotgan Issiqlik markazlarida zaxira yoqilg‘isi sifatida mazutdan foydalanishni keskin taqiqlash;
— ilmiy va puxta ishlangan xulosalar asosida shamol tezligini pasaytirish, tuproq zarralari ko‘chishining oldini olish maqsadida Toshkent shahri atrofida «yashil belbog‘»lar barpo etish;
— atmosfera havosining sifat ko‘rsatkichini doimiy e’lon qilib boradigan tablo va monitorlar o‘rnatish.

• запрет на использование топлива, в частности, бензина марки Аи-80, экологической категории ниже стандарта «Евро-4»;
• запрет на движение всех видов автотранспортных средств, выпущенных до 2010 года, предоставление льгот, преференций и субсидий владельцам автотранспортных средств при переходе на электромобили;
• введение в качестве эксперимента правила вождения автомобилей в «нечётные и чётные» дни для оптимизации автомобильного движения с целью уменьшения пробок на автомагистралях;
• организация зон, свободных от автотранспорта, на центральных улицах города;
• перевод общественного транспорта на использование электрическим, газобаллонным топливом и другими альтернативными видами топлива, а также организация дорожной инфраструктуры;
• объявление и соблюдение моратория на строительство всех видов объектов (кроме объектов социального и государственного значения);
• запрет на использование угля в промышленных целях в районах Ташкентской области, прилегающих к Ташкенту;
• создание искусственных водоёмов с целью обеспечения устойчивости микроклимата, положительно влияющего на качество атмосферного воздуха;
• запрет на использование мазута в качестве резервного топлива на действующих в Ташкенте теплоцентралях;
• создание «зелёного пояса» вокруг Ташкента с целью снижения скорости ветра, предотвращения миграции частиц почвы на основе научных и тщательно проработанных методов;