Bir bemor avval ota-onasiga yuqtirgan. Otasidan yana 36 hamkasbiga koronavirus o‘tgan — Alisher Shodmonov
Sog‘liqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov O‘zbekistonda koronavirus tarqalishi bo‘yicha «O‘zbekiston 24» kanalida ma’lumot berdi. Xabar.uz muxbiri vazirning so‘zlarini keltirib o‘tdi.
— Asosan xorijda ishlovchi shaxslar O‘zbekistonga qaytgandan so‘ng oila a’zolariga kasallikni yuqtirib qo‘ygan. Bunga bir qator misollar keltirish mumkin.
15 mart kuni xorijdan kelgan hamyurtimiz 15 nafar shaxsga kasallikni yuqtirgan.
27 mart kuni Andijonda kasalligi aniqlangan shaxsdan ota-onasiga koronavirus yuqqan. Uning otasi yana 36 hamkasbiga koronavirusni o‘tkazgan. Hamkasblaridan biri 4 nafar qarindoshiga yuqtirgan. Undan tashqari yana muloqotda bo‘lganlardan 3 kishiga kasallik o‘tgan. Bir kishidan 46 nafar odamga koronavirus tarqagan. Afsuski bu bemorimiz kasallik alomatlari ko‘rina boshlaganda ham shifokorlarga xabar bermagan.
Toshkent shahridagi bemorimiz turmush o‘rtog‘i bilan Turkiyaga borib kelgan. Ular oilasidagi 8 nafar shaxsga kasallikni yuqtirgan. Barchasini hozir davolayapmiz.
Toshkent viloyatidagi yana bir bemorimiz esa 26 martda kasallik boshlanganiga qaramay 5 kun davomida uyida yotgan. U faqat 30 mart kuni shifokorlarga murojaat qilgan va uni davolashga oldik. Ayni vaqtda bemorni sun’iy nafas beruvchi (IVL) apparatiga ulab qo‘yishga majbur bo‘ldik.
Toshkent viloyatidagi boshqa bir bemorimiz esa yo‘talish, tana haroratining ko‘tarilishi va xatto nafas siqishiga qaramay to‘rtta tashkilotga borgan. Biz majbur bo‘ldik o‘sha tashkilotlarning barchasini yopishga. Bu bemordan 52 kishi kasallikni yuqtirgan.
Yana bir bemor uchta tashkilotda ishlayotgan bo‘lgan. U sababli 100 dan ortiq insonlarni kuzatuvga olishga majbur bo‘ldik. Bemor kasallik boshlanganini bilgani holda shuncha odam bilan muloqotda bo‘lgan.
Bu jinoyat. Bila turib shuncha odamga kasalni yuqtirish xiyonatdir.
Yana bir fuqaromiz xorijda bo‘lgandan so‘ng 7 nafar oila a’zosiga yuqtirgan. U bilan muloqotda bo‘lgan 153 shaxsni kuzatuvda ushlab turibmiz.
Umumiy hisobda 7 mamlakatdan kirib kelgan 123 kishi va ular bilan muloqotda bo‘lganlar tufayli bemorlar soni 390 nafarga yetdi.
Eng yomoni — to‘rt nafar bemorimiz kim bilan uchrashganini sir saqlagan. Faqatgina ular bilan muloqotda bo‘lganlarda isitma chiqqandan keyin biz buni bilyapmiz.
Yana bir misol — Turkiyadan kelgan er-xotinda shamollash belgilari bo‘lgan. Ammo ular xorijdan kelganini aytmagan va tibbiyot xodimlarini chalg‘itgan. Keyinchalik test o‘tkazilib koronavirus aniqlangandan keyin kasalni yashirganlarini yig‘lab tan olishdi. Natijada butun oila kasalga chalingan.
Afsuski bemorlar orasida kasallik aniqlangandan so‘ng ham shifokorlarga quloq solmasdan, o‘z bilganini qilib yurganlar uchrab turibdi. O‘zing butun mahallaga yuqtirib bo‘lding, kerak bo‘lsa yashirib yurding, xiyonat qilding, endi hech bo‘lmasa shifoxonaga kelgandan keyin shifokorlarning aytganini qilish kerak emasmi? Yo‘q, manmanlik bilan tavsiyalarga quloq solmasdan yurganlar ham bor. Mana shunday bemorlardan biri hozir IVL apparatiga ulab qo‘yilgan, sun’iy nafas berilyapti.
Mamlakatda cheklov choralari ko‘rilyapti. Hozir uyda bo‘lishimiz shart. Mashinasida, velosipedida, piyoda aylanib kelishga chiqayotganlarga murojaatim — hammamiz sabr qilishimiz kerak. Qachonki intizom bo‘lsa, barcha tartib-qoidaga bo‘ysunib, ikki hafta uyimizda o‘tirsak, hammasi o‘tib ketadi. Shunda birinchi navbatda oila a’zolarimizni saqlab qolgan bo‘lamiz.
Hatto oilada ham quchoqlashib ko‘rishmang. Hamma bilan masofada gaplashing, — dedi Alisher Shodmonov.

Одна пациентка с коронавирусом заразила своих родителей. От ее отца инфекция передалась еще 36 коллегам – Алишер Шодмонов
Министр здравоохранения Алишер Шодмонов поделился информацией о распространении коронавируса в Узбекистане на канале «Узбекистан 24». Корреспондент Xabar.uz процитировал слова министра.
«В основном люди, работавшие за границей, по возвращении в Узбекистан заражают членов своей семьи. Есть несколько примеров этого.
15 марта наш соотечественник прибывший из-за границы заразил 15 человек. 27 марта в Андижане человек, у которого диагностировано заболевание, заразил коронавирусом своих родителей. Его отец передал коронавирус еще 36 коллегам.
Один из его коллег заразил 4 родственников. Кроме того, 3 контактировавшим передалась болезнь. Коронавирус распространился от одного человека 46 людям.
К сожалению, этот пациент не сообщил врачам, даже когда симптомы заболевания начали появляться.
Наш пациент из Ташкента летал в Турцию с женой. Он заразил 8 членов своей семьи. Сейчас они все проходят лечение.
Еще один пациент из Ташкентской области оставался дома в течение 5 дней, несмотря на начало заболевания 26 марта. Он обратился к врачам только 30 марта, и сейчас он проходит лечение. Нам пришлось сразу же подключить его к Аппарату искусственной вентиляции лёгких (ИВЛ).
Еще один пациент из Ташкентской области посетил четыре организации, несмотря на кашель, жар и одышку. Нам пришлось закрыть все эти организации. Этот пациент заразил 52 человека.
Еще один пациент работал в трех организациях. Из-за этого нам пришлось взять под контроль более 100 человек. Он контактировал со многими людьми, зная, о начале болезни.
Это преступление. Это предательство, сознательно заражать так много людей.
Еще один из наших граждан по прибытию из-за границы заразил 7 членов своей семьи. Мы отслеживаем 153 человека, контактировавших с ним.
В общей сложности из-за 123 человек из 7 стран и контактировавших с ними, количество больных дошло до 390 человек.
Хуже всего то, что четверо наших пациентов держали в секрете, с кем они встречались. Мы узнаем это только тогда, когда у тех, кто контактировал с ними, появляется жар.
Еще один пример - пара из Турции, у которой были симптомы простуды. Однако они не сказали, что приехали из-за границы и ввели в заблуждение медперсонал. Когда после проведения теста коронавирус был обнаружен, они плакали и признали, что скрыли болезнь. В результате вся семья заболела.
К сожалению, среди больных есть те, кто делают все по-своему, не слушая врачей, даже после обнаружения болезни. Вы сами заразили всю махаллю, если надо было, вы прятались, вы предали, теперь, когда вы пришли в больницу, разве не надо по крайней мере делать то, что говорят вам врачи? Нет, есть те, кто высокомерно ходит, не слушая советы. Один такой пациент теперь подключен к аппарату ИВЛ и получает искусственное дыхание.
В стране принимаются ограничительные меры. Сейчас мы должны быть дома. Мой призыв к тем, кто гуляет на машине, на велосипеде, пешком - мы все должны быть терпеливыми.
Когда будет дисциплина, если мы будем соблюдать все правила и посидим дома в течение двух недель, все пройдет. Так, в первую очередь, мы спасем членов нашей семьи. Не обнимайтесь даже с членами семьи. Общайтесь со всеми на расстоянии», — сказал Алишер Шодмонов.