Buyuk Ipak yo‘lining Zarafshon - Qoraqum yo‘lagi Umumhajon merosi ro‘yxatiga kiritildi
Saudiya Arabistonida YuNESKO Jahon merosi qo‘mitasining 45-sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. Ushbu sessiya davomida Buyuk Ipak yo‘lining Zarafshon - Qoraqum koridori Umumhajon merosi ro‘yxatiga kiritildi.
Umumhajon merosi ro‘yxatiga kiritilgan «Ipak yo‘li. Zarafshon - Qoraqum koridori» uch davlatda joylashgan 31 ta ob’yektdan iborat. Bulardan 9 tasi Tojikistonda, 15 tasi hozirgi O‘zbekiston hududida, qolganlari Turkmaniston hududida joylashgan.
Turli davrlardagi barcha obyektlar tarixdagi eng muhim savdo yo‘llaridan biri - Ipak yo‘lida joylashgan bo‘lib, uzoq tarix va boy madaniy-tarixiy merosni namoyon etadi.
O‘zbekiston «Buyuk ipak yo‘lining Zarafshon - Qoraqum koridori» nominatsiyasini taqdim etish bo‘yicha loyiha koordinatori sifatida ishtirok etdi.

Зарафшан-Каракумский коридор Великого Шелкового пути был внесен в список Всемирного наследия ЮНЕСКО
В ходе 45-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, проходящего в Эр-Рияде, Зарафшан-Каракумский коридор Великого шелкового пути был включен в список Всемирного наследия.
Зарафшан-Каракумский коридор Шелкового пути, вошедший в список Всемирного наследия, состоит из 31 объекта, расположенного в трех странах. 9 объектов находятся в Таджикистане, 15 расположены на территории современного Узбекистана и остальные на территории Туркменистана.
Все объекты в разные эпохи находились на одном из важнейших торговых путей в истории - Шелковом пути и показывают многовековую историю и богатое культурно-историческое наследие.
Узбекистан выступил координатором проекта по подаче номинации Зарафшан-Каракумский коридор Великого Шелкового пути.