Xususan, Toshkent shahridagi «Sharq» yo‘l patrul xizmati maskanida A.Nuriddinov boshqaruvidagi «Kobalt» rusumli avtomashina to‘xtatilib, tekshirilganda, avtomashina yukxonasida qora politilen paketlarga skochlab o‘ralgan, jami 14 kg 238 gr. bo‘lgan 16 dona oltin quymalari borligi aniqlandi.
Aniqlanishicha, ushbu oltin quymalarini fuqaro Nuriddinov Toshkent viloyati Qibray tumanidagi uyida qonunga xilof ravishda qo‘lbola usulda tayyorlagan bo‘lib, keyinchalik ularni Andijon va Namangan viloyatlariga olib borib, sotishni rejalashtirgan.
Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, oltinni quyma shaklga va yuqori asillik darajasiga keltirib oldi-sotdi qilish taqiqlangan bo‘lib, ushbu harakatlar uchun Jinoyat Kodeksida jinoiy javobgarlik nazarda tutilgan.
Hozirda mazkur holat bo‘yicha tergovga qadar surishtiruv ishlari olib borilib, jinoyat ishi qo‘zg‘atish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Shuningdek, ushbu oltin quymalarning kelib chiqish manbalarini aniqlash bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

СГБ изъяла в Ташкенте свыше 14 кг. золотых слитков
Сотрудники СГБ совместно с Департаментом при Генпрокуратуре провели оперативное мероприятие по пресечению незаконного оборота золота.
В частности, на посту ДПС «Шарк» в городе Ташкенте был остановлен автомобиль марки Cobalt под управлением уроженца Андижанской области, ранее судимого А.Нуриддинова, 1975 г.р. В ходе проверки авто, в багажнике было обнаружено 16 золотых слитков общим весом 14 кг. 238 гр., обмотанных скотчем в черные полиэтиленовые пакеты.
Как выяснилось, золотые слитки гражданин Нуриддинов незаконно самодельно изготовил у себя дома в Кибрайском районе Ташкентской области и планировал их реализовать в Андижанской и Наманганской областях, сообщили Xabar.uz в пресс-службе СГБ.
Согласно действующему законодательству, приведение золота в форму слитка с высоким уровнем оригинальности и торговля им запрещается, а в Уголовном кодексе Республики Узбекистан предусмотрена уголовная ответственность за такие действия.
В настоящее время по данному факту ведется доследственная проверка, рассматривается вопрос о возбуждении уголовного дела. Также принимаются соответствующие меры по установлению источников происхождения этих золотых слитков.