DXX yo‘l qurilishida 1 mlrd o‘zlashtirilganini aniqladi
DXX tomonidan «Sirdaryo yo‘llardan muntazam foydalanish» unitar korxonasining sobiq mansabdor shaxslari 2018-2021 yillarda avtomobil yo‘llarini ta’mirlash uchun ajratilgan budjet mablag‘lari, ishchi xodimlarning ish haqlari va rag‘batlantirish pullari – jami 1 mlrd 6 mln so‘mni talon-toroj qilingani aniqlandi.
Holat yuzasidan Jinoyat Kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borildi hamda unitar korxonaning sobiq rahbari «X.O.», sobiq bosh hisobchisi «S.Sh.», sobiq hisobchisi «X.S.», sobiq bo‘lim boshlig‘i «M.Sh.» va yana 10 nafar shaxsga nisbatan ayblov e’lon qilinib, sud idoralariga yuborildi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Sayhunobod tuman sudining hukmiga ko‘ra, aybdorlarga ozodlikdan mahrum qilish, axloq tuzatish ishlari hamda qonunchilikda belgilangan boshqa jazo turlari tayinlandi.
Talon-toroj qilingan budjet mablag‘larining 767 mln so‘m qismi undirilib, qolgan 239 mln so‘m pul mablag‘i majburiy tartibda undirish uchun MIBga yuborildi.

В Сырдарье расхитили более 1 млрд сумов, выделенных на ремонт дорог
Служба государственной безопасности установила факт хищения бюджетных средств в размере более 1 млрд сумов сотрудниками унитарного предприятия «Эксплуатация дорог Сырдарьинской области», сообщает «Газета.uz».
Деньги были выделены на ремонт автомобильных дорог в 2018-2021 годах, заработную плату рабочих и премии.
В связи с этим было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Узбекистана, проведены следственные действия в отношении бывших руководителя предприятия Х. О., главного бухгалтера С. Ш., бухгалтера Х. С., начальника отдела М. Ш. и ещё 10 лиц. Дело было направлено в судебные органы.
По решению Сайхунабадского районного суда по уголовным делам они были приговорены к лишению свободы, исправительным работам и другим видам наказания, предусмотренным законом.
Из расхищенных бюджетных средств 767 млн сумов были возвращены, принудительным взысканием еще 239 млн сумов займется Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре.