Farg‘ona vodiysi noqonuniy tamaki mahsulotlari savdosining darajasi bo‘yicha yetakchilikda davom etmoqda
Farg‘ona vodiysi hududida noqonuniy tamaki mahsulotlari bozorining eng yuqori ulushi qayd etildi – 23,5 foiz. Ushbu raqam viloyatlar kesimida tahlil qilinganda eng katta ulush Namanganda ekani kuzatildi — 38,5 foiz. Shuningdek Farg‘ona viloyatida — 25,2 foiz va Andijon viloyatida — 17,4 foiz ko‘rsatkich aniqlangan.
Qayd etish lozim, hududda muntazam reydlar o‘tkazilishi va noqonuniy tamakining yirik partiyalari musodara etilishiga qaramasdan vaziyat amalda o‘zgarmay kelmoqda. E’tiborli tomoni, aniqlangan holatlarga qaramasdan noqonuniy mahsulot sotadigan ulgurji bozorlar va do‘konlar o‘z faoliyatlarini davom ettirib kelmoqda.
Aksizi bo‘lmagan tamaki mahsulotlari savdosi jinoyat hisoblanadi va jiddiy oqibatlar: jarima, musodara va, ayrim hollarda, ozodlikdan mahrum bo‘lishga qadar olib keladi. Biroq, Farg‘ona vodiysida katta miqdorda noqonuniy tamaki mavjudligi aniqlangan bo‘lsa-da, bu borada biror chora ko‘rilayotgani haqida aniq ma’lumot berilmagan.
Kuni kecha OAVda Farg‘ona viloyatida 48 mln so‘mli 4000 quti aksizi bo‘lmagan sigaret musodara etilgani haqida ma’lum qilindi. Ta’kidlash lozim, tamaki mahsulotlari kontrabandasi yo‘lga qo‘yilgan kanallar orqali O‘zbekistonga kirib keladigan dori vositalari masalasi ham alohida muammodir. Masalan, yaqinda Olmaliqda jami qiymati $12 200 bo‘lgan 402 quti kuchli ta’sir qiluvchi preparat olib qo‘yildi.
Bu mahsulotlarning barchasi mamlakatimiz davlat budjetiga ulkan zarar kelitiradi va fuqarolar hayoti hamda salomatligiga tahdid uyg‘otadi. Huquqni muhofaza qilish organlari ro‘y berayotgan voqealarga jiddiyroq e’tibor berishlari lozim.

Ферганская долина продолжает оставаться в лидерах по уровню нелегальной торговли табачными изделиями
В регионе зафиксирована самая высокая доля нелегального рынка табачных изделий — 23,5%.
Если расстраивать города, то самый большой процент наблюдается в Намангане — 38,5%. В Фергане — 25,2%, а в Андижане — 17,4%.
При этом в регионе регулярно проводятся рейды и конфискуются крупные партии нелегального табака, но ситуация практически не меняется. Оптовые рынки и магазины, в которых реализуется такая продукция продолжают свою деятельность и как будто не несут никаких последствий.
При этом, торговля безакцизными сигаретами — это преступление, которое влечет за собой серьезные последствия: штрафа, конфискацию и в некоторых случаях лишение свободы.
Однако, мы знаем о том, что в Ферганской долине большое количество нелегального табака, но какие меры в связи с этим предпринимаются — никто не сообщает.
Буквально вчера в СМИ было сообщение о том, что в Ферганской области конфисковали 4000 пачек безакцизных сигарет на сумму 48 млн сумов.
Также отдельной проблемой стоит вопрос лекарственных средств, которые поступают в Узбекистан по темже каналам, что и контрабандная табачная продукция. Например, в Алмалыке недавно было изъято 402 упаковки сильнодействующего препарата на сумму 12 200$.
Вся эта продукция наносит огромный ущерб госбюджету нашей страны и несёт в себе угрозу жизни и здоровью граждан.