FIFA rahbari jahon chempionatini har ikki yilda o‘tkazishga tayyor
Xalqaro futbol assotsiatsiyalari federatsiyasi (FIFA) prezidenti Janni Infantino jahon chempionatini har ikki yilda bir marta o‘tkazish g‘oyasiga o‘z munosabatini bildirdi — bu darajadagi turnirlarni tez-tez o‘tkazib turish kerak.
«Tadbirning obro‘si o‘tkazilish sur’ati emas, balki sifati bilan o‘lchanadi. Masalan, Superboul, Chempionlar ligasi yoki Uimbldondagi musobaqalarni olaylik. Har yili o‘tkazilsa ham, ular nufuzli sanaladi, orziqib kutiladi», — Infantinoning so‘zlarini keltirmoqda «Reuters».
Eslatib o‘tamiz, futbol bo‘yicha jahon chempionatlari har to‘rt yilda bir marta o‘tkaziladi. Navbatdagisiga 2022-yilning noyabr-dekabr oylarida Qatar mezbonlik qiladi.

Глава ФИФА Инфантино готов проводить чемпионат мира раз в два года
Президент Международной федерации футбола Джанни Инфантино высказался по поводу идеи проводить чемпионат мира один раз в два года. По мнению главы ФИФА, турниры подобного уровня должны проводиться чаще.
«Престиж мероприятия зависит не от частоты его проведения, а от качества. Отличными примерами можно считать Супербоул, Лигу чемпионов или Уимблдон. Все они проводятся ежегодно, но при этом являются очень престижными и ожидаемыми событиями», – цитирует Инфантино Reuters.
Напомним, что чемпионат мира по футболу проводится один раз в четыре года. Следующее мировое первенство состоится в Катаре в ноябре-декабре 2022 года.