Go‘shtni QQSdan ozod qilish muddati uzaytirildi
Soliq kodeksiga kiritilgan o‘zgartishlarga ko‘ra, O‘zbekistonga o‘simlik yog‘i, kungaboqar va zig‘ir urug‘i, soya danagini olib kirish, shuningdek, o‘simlik yog‘ini ishlab chiqarish va (yoki) realizatsiya qilish bo‘yicha aylanma qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilish muddati 2022 yil 31 dekabrgacha uzaytirildi. Ilgari 2022 yil 30 aprelgacha edi.
Go‘shtni (mol va qo‘y), tirik hayvonlarni (molni va qo‘yni) va ularni so‘yishdan olingan mahsulotlarni, kartoshkani realizatsiya qilish bo‘yicha aylanma, shuningdek, ularni O‘zbekistonga olib kirishda qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilish muddati 2022 yil 31 dekabrgacha uzaytirildi.
Tovuq go‘shti, muzlatilgan baliq va tirik parrandalarga qo‘shilgan qiymat solig‘i bo‘yicha imtiyoz 2022 yil 30 aprelgacha edi, bu o‘zgartirishsiz qoldirildi.
2022 yil 1 yanvardan 2031 yil 1 yanvargacha Mo‘ynoq tumanidagi mahalliy sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmatlar sohalaridagi tadbirkorlar:
- foyda, aylanmadan olinadigan, ijtimoiy va daromad solig‘ini 1 foizda to‘laydi;
- yuridik shaxslarning mol-mulk, yer va suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliqlari 1 foizda to‘laydi.
Bo‘yalgan matoni, bo‘yalgan gazlamani va tayyor tikuv-trikotaj mahsulotini eksport qiluvchi tadbirkorlar 2022 yil 1 fevraldan 2025 yil 1 yanvargacha ijtimoiy soliqni 1 foiz to‘laydi.

Срок освобождения мяса от НДС продлили до конца года
В соответствии с изменениями, внесенными Законом в Налоговый кодекс, срок освобождения от уплаты налога на добавленную стоимость по ввозу в Узбекистан растительного масла, семян подсолнечника и льна, сои, а также по производству и (или) реализации растительного масла продлен до 31 декабря 2022 года. Ранее этот срок был до 30 апреля 2022 года. Об этом сообщается в Telegram-канале Минюста.
Продлен до 31 декабря 2022 года срок освобождения от налога на добавленную стоимость оборота по реализации мяса (говядины, баранины), живых животных (коровы и овцы) и продуктов их убоя, картофеля, а также при ввозе их в Узбекистан.
Льгота по налогу на добавленную стоимость на куриное мясо, замороженную рыбу и живую птицу была оставлена без изменений до 30 апреля 2022 года.
С 1 января 2022 года по 1 января 2031 года для предпринимателей из сферы услуг, местной промышленности, сельского хозяйства Муйнакского района установлены следующие размеры налогов:
• налог на прибыль, с оборота, социальный и подоходный налог - 1 процент;
• налоги с юридических лиц за пользование имуществом, земельными и водными ресурсами - 1 процент.
Предприниматели, экспортирующие крашеную ткань, крашеную марлю и готовую швейно-трикотажную продукцию, будут платить социальный налог в размере 1 процента с 1 февраля 2022 года по 1 января 2025 года.