Ijtimoiy tarmoqlarda Hindistonning Haryana shtati Sonipat shahridagi dam olish maskanlaridan birida o‘zbekistonlik ayolning jasadi topilgani haqidagi ma’lumot tarqalgan edi. «Dunyo» AA ushbu xabar o‘z tasdig‘ini topganini ma’lum qildi.
Ma’lum qilinishicha, ushbu noxush hodisa haqida xabarlar tarqalishi bilanoq O‘zbekistonning Dehlidagi elchixonasi Sonipat shahri politsiyasi bilan aloqaga chiqqan va voqeani joyida o‘rganish maqsadida ushbu shaharga yetib borgan.
Mahalliy huquq-tartibot idoralari bilan amalga oshirilgan harakatlar natijasida marhuma farg‘onalik M.A. ismli 32 yoshli ayol ekani aniqlandi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, o‘zbekistonlik ayol va ikkinchi nobud bo‘lgan shaxs is gazidan zaharlangani taxmin qilinmoqda. Hodisa sabablariga aniqlik kiritish bo‘yicha tezkor surishtiruv va tibbiy ekspertiza ishlari davom ettirilmoqda.
Diplomatiya missiyasi mazkur hodisa bo‘yicha tergov-surishtiruv jarayonini nazoratga olgan. Marhumaning yaqin qarindoshlari bu haqda xabardor qilingan. Shuningdek, zarur bo‘lgan barcha konsullik-huquqiy amaliyotlar bajarilib, marhumaning jasadini qisqa vaqt ichida O‘zbekistonga jo‘natish choralari ko‘rilmoqda.

В одном из отелей Индии найдено тело 32-летней гражданки Узбекистана
Накануне в ряде СМИ распространилась информация о том, что в одном из курортных отелей города Сонипата в Харьяне (Индия) 22 января, было обнаружено тело гражданки Узбекистана.
Как сообщает ИА «Дунё», данная информация получила свое подтверждение.
Как только появились первые сообщения об этом инциденте, Посольство нашей страны в Дели связалось с полицией Сонипата и организовало поездку сотрудника в этот город для расследования происшествия на месте.
В результате действий, предпринятых с местными правоохранительными органами, установлена личность 32-летней женщины М.А. из Ферганской области. По предварительной информации, она и второй погибший человек отравились угарным газом. Оперативно-следственная работа и медицинская экспертиза по выяснению причин происшествия продолжаются.
Дипломатическая миссия взяла под контроль процесс расследования данного факта. О трагическом происшествии сообщено близким родственникам умершей женщины. Также осуществлены все необходимые консульские и юридические процедуры, принимаются меры по отправке тела соотечественницы в Узбекистан в короткие сроки.