Raqobat qo‘mitasi tomonidan ichki bozorda bug‘doy mahsulotlari narxlarini barqarorlashtirish yuzasidan o‘tkazilgan monitoringlar natijasida, qonunchilik buzilishi yuzasidan 29 ta sub’yekt birja savdolaridan chetlashtirildi.
Qo‘mita tomonidan o‘tkazilgan dastlabki monitoringlarga ko‘ra, ichki bozorda ishlab chiqarilishi lozim bo‘lgan un mahsulotini birjaga qo‘ymaslik holatlari kuzatildi.
Qayd etilishicha, amaldagi qonunchilikda bug‘doy va un mahsulotlari faqat birja savdolari orqali sotilishi belgilangan yuqori likvidli va ijtimoiy ahamiyatga ega mahsulotlar ro‘yxatiga kiritilgan.
Qo‘mita tomonidan  2026-yil 3-apreldan boshlab davlat resursi bug‘doyidan ishlab chiqarilgan un mahsulotlarini birja savdolariga qayta savdo chiqarmagan yoki yetarli darajada bajarmagan 29 ta korxonalar belgilangan qonunchilik talablarini buzganligi sababli tegishli tartibda birja savdolaridan chetlashtirildi.
Shuningdek, joriy yil I-chorak yakunlari bo‘yicha davlat resursidan bug‘doy xarid qilingan unni birja savdolari orqali sotish tartibiga rioya etmagan 25 ta un ishlab chiqaruvchi korxonalarga nisbatan ish qo‘zg‘atilib, tegishli ta’sir choralari qo‘llash yuzasidan qaror va ko‘rsatmalar qabul qilingan.

29 предприятий-производителей муки были отстранены от участия в биржевых торгах
По результатам проведённых мониторингов по стабилизации цен на пшеничную продукцию на внутреннем рынке, 29 субъектов были отстранены от участия в биржевых торгах за нарушение законодательства.
Согласно предварительным мониторингам, проведённым Комитетом по конкуренции, были выявлены случаи невыставления на биржевые торги муки, которая должна была производиться для внутреннего рынка.
Отмечается, что в действующем законодательстве пшеница и мука включены в перечень высоколиквидных и социально значимых товаров, реализация которых допускается исключительно через биржевые торги.
Комитетом установлено, что с 3 апреля 2026 года 29 предприятий, не выставивших повторно на биржевые торги или не выполнивших в достаточном объёме обязательства по продаже муки, произведённой из пшеницы государственного ресурса, были отстранены от участия в биржевых торгах в установленном порядке за нарушение требований законодательства.
Также по итогам I квартала текущего года в отношении 25 мукомольных предприятий, не соблюдавших порядок реализации муки, произведённой из пшеницы, закупленной из государственных ресурсов, через биржевые торги, были возбуждены дела и приняты решения и предписания о применении соответствующих мер воздействия.