Mirziyoyevga sport va olimpiya harakati bo‘yicha axborot berildi
Aholi salomatligini mustahkamlash, sog‘lom avlodni tarbiyalashning muhim omili sifatida mamlakatimizda sport keng rivojlantirilmoqda. Buning uchun stadionlar, mashg‘ulot zallari, «workout” maydonchalari, yugurish yo‘laklari, sport maktablari va majmualaridan iborat ulkan infratuzilma bor.
Mahallalardagi sog‘lom muhit, hududiy musobaqalar, «Besh tashabbus olimpiadasi» ta’sirida sportsevarlar safi kengayib bormoqda. Shu bilan birga, yoshlar orasidan qobiliyatlilari saralab olinib, mahoratli professional sportchilar tayyorlanmoqda.
«O‘zbekiston – 2030» strategiyasini «Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili»da amalga oshirishga oid davlat dasturida bu soha bo‘yicha ham ko‘plab vazifalar belgilangan. Unga muvofiq, umumiy ta’lim muassasalari birlamchi sport jihozlari bilan ta’minlandi. Mahallalardagi stadionlar va boshqa sport maydonchalaridan foydalanish vaqti uzaytirildi. 10 million aholini ommaviy sportga jalb qilish maqsadida joylarda futbol, voleybol, stol tennisi, shaxmat, shashka, yengil atletika, kurash kabi sport turlari bo‘yicha besh bosqichli musobaqalar o‘tkazilmoqda.
Hududlarda sport uchun sharoitlarni kengaytirish, seleksiya jarayonlarini raqamlashtirish, ilg‘or tajribalarni o‘zlashtirish borasidagi ishlar ham qayd etildi.
Davlatimiz rahbariga XXXIII yozgi Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik bo‘yicha ham axborot berildi.
Ma’lumki, ushbu nufuzli musobaqa 26-iyul – 11-avgust kunlari Fransiya poytaxti Parij shahrida bo‘lib o‘tadi. Unda 206 ta mamlakatdan 10 mingdan ortiq sportchi ishtirok etadi.
O‘zbekistondan 19 ta sport turi bo‘yicha jami 90 nafar sportchi qatnashadi. Ahamiyatlisi, an’anaviy sport turlaridan tashqari bu yil ilk bor futbol, suvga sakrash, kamondan otish, ayollar kurashi bo‘yicha ham yo‘llanmalar olingan. Qolaversa, bu yilgi olimpiyachilarimizning 36 foizini xotin-qizlar tashkil etmoqda.
Terma jamoalarimiz ushbu nufuzli musobaqaga yuqori darajada hozirlik ko‘rdi. Har bir sportchi bo‘yicha individual strategiya qabul qilinib, ularning saralash musobaqalaridagi, mahalliy va xorijiy o‘quv-mashg‘ulotlardagi ishtiroki ta’minlandi. 15 ta olimpiya va paralimpiya markazida hamda viloyatlardagi sport bazalarida tayyorgarlik uchun zarur sharoitlar yaratildi. Shuningdek, sportchilar muntazam chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilib, tibbiy-biologik ta’minot va farmakologiya yo‘nalishlarida tizimli choralar ko‘rildi.
Davlatimiz rahbari Olimpiya o‘yinlarida sportchilarimizga muvaffaqiyat tiladi. Mutasaddilarga iqtidorli yoshlarni tanlash va qo‘llab-quvvatlash, milliy terma jamoalar uchun sifatli zaxira shakllantirib borish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент заслушал отчет о подготовке к летним Олимпийским играм
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о проводимой работе по развитию массового спорта и расширению олимпийского движения.
В нашей стране широко развивается спорт как важный фактор укрепления здоровья населения, воспитания здорового поколения. Для этого имеется необходимая инфраструктура, состоящая из стадионов, тренировочных залов и воркаут-площадок, беговых дорожек, спортивных школ и комплексов.
Благодаря физической культуре в махаллях, региональным соревнованиям, олимпиаде "Пять инициатив" ширится ряд любителей спорта. Вместе с тем из числа молодежи отбираются талантливые и перспективные, готовятся квалифицированные профессиональные спортсмены.
В Государственной программе по реализации Стратегии "Узбекистан - 2030" в Год поддержки молодежи и бизнеса определено множество задач в этой сфере. В соответствии с ними общеобразовательные учреждения обеспечены первичным спортивным инвентарем. Продлено время использования стадионов и других спортивных площадок в махаллях. В целях привлечения 10 миллионов человек к массовому спорту на местах проводятся марафоны и соревнования по футболу, волейболу, настольному теннису, шахматам, шашкам, бегу, курашу.
Отмечена также работа по расширению условий для занятий спортом в регионах, цифровизации селекционных процессов, освоению передового опыта.
Главе государства также представлена информация о ходе подготовки к XXXIII летним Олимпийским играм.
Как известно, этот престижный турнир пройдет с 26 июля по 11 августа в столице Франции Париже. В нем примут участие более 10 тысяч спортсменов из 206 стран.
Узбекистан в 19 видах спорта будут представлять 90 спортсменов. Помимо видов спорта, в которых наши атлеты традиционно сильны, в этом году впервые получены путевки по футболу, прыжкам в воду, стрельбе из лука, женской борьбе. Кроме того, 36 процентов узбекистанских олимпийцев составляют женщины.
Наши сборные на высоком уровне подготовились к предстоящим играм. Для каждого спортсмена была принята индивидуальная стратегия, обеспечено их участие в отборочных соревнованиях, местных и зарубежных учебно-тренировочных мероприятиях. Созданы необходимые условия для подготовки в 15 олимпийских и паралимпийских центрах и спортивных базах в областях. Также проводились регулярные углубленные медицинские осмотры спортсменов, приняты системные меры по медико-биологическому и фармакологическому сопровождению.
Глава государства пожелал нашим спортсменам успехов на Олимпийских играх. Ответственным лицам даны указания по отбору и поддержке талантливой молодежи, формированию качественного резерва для национальных сборных команд.