Omonulla Madayev vafot etdi
Omonulla Madayev 1942-yilning 20-mayida Toshkent shahrida tug‘ilgan. 1964-yil Toshkent davlat universitetining filologiya fakultetini tamomlagan. 1958-yil Toshkent shahar 1-sonli maktab-internat o‘qituvchisi, 1964-yil Toshkent shahar 82-sonli o‘rta maktab o‘qituvchisi sifatida ishlagan. 1966-yil ToshDU O‘zbek mumtoz adabiyoti kafedrasida ishlagan, 1982-yildan Toshkent davlat universitetining o‘zbek mumtoz adabiyoti kafedrasida dotsent lavozimida faoliyat olib borgan.
Omonulla Madayev O‘zbekistondagi abituriyentlarni tayyorlovchi ilk darslarni tashkil etgan pedagog bo‘lib, ma’lum vaqt O‘zbekiston Milliy universiteti jurnalistika fakulteti dekani sifatida ham faoliyat yuritgan.
Omonulla Madayev o‘zbek xalq og‘zaki ijodi, adabiyotshunoslik va pedagogikaga oid bir qator darsliklar muallifi hisoblanadi.

Скончался известный литературовед Омонулла Мадаев
Известный ученый литературовед, фольклоровед, кандидат филологических наук Омонулла Мадаев скончался 2 марта в возрасте 77 лет.
Он родился 20 мая 1942 года в городе Ташкент. В 1964 году окончил филологический факультет ТашГУ. В 1958 году работал учителем школы интерната №1, в 1964 году работал учителем средней школы №82. С 1982 года работал на кафедре узбекской классической литературы НУУз. Некоторое время был деканом факультета журналистики Национального университета Узбекистана. До 2015 года преподавал «Историю узбекской литературы» в этом же факультете.
Он считается автором многих научных и методических работ в сфере литературы и педагогики.
Был награжден званиями «Отличник образования» («Мохир педагог»), «Отличник народного образования РУз» и орденом «Дўстлик».
Его ученики и студенты запомнили Мадаева как ответственного и строгого, но доброго учителя. А многим, кто не был с ним знаком, он запомнился своими резкими высказываниями о вступительных тестах в вузах.