O‘zbekistonda infeksiya 19ta oilada qayd etilgan va ulardan qarindosh-urug‘lariga tarqalgan
Bugun, 10-aprel kuni AOKA shtabida Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi direktori Bahrom Almatov ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi.
– Mamlakat bo‘yicha tahlil qiladigan bo‘lsak, kasallik 94 ta holatda chet elda bo‘lgan fuqarolarda aniqlangan hamda ulardan ketma-ketlikda tarqalgan 440 ta holatda fuqarolarimiz kasal bo‘lgan.
Bugungi kunda xorijdan kelgan 94 nafar fuqarodan tarqalishi mumkin bo‘lgan 100 mingdan ortiq aholining to‘liq ro‘yxati shakllantirilib, har biri bo‘yicha alohida-alohida surishtirish ishlari, profilaktik chora-tadbirlar amalga oshirib kelinmoqda.
Muloqotda bo‘lganlarni tahlil qilganimizda, infeksiya 19 ta oilada qayd etilgani va ulardan oila a’zolariga, qarindosh-urug‘lariga tarqagani aniqlandi.

В Узбекистане коронавирус был зафиксирован в 19 семьях и передавался от них родственникам
Сегодня, 10 апреля состоялся брифинг в штабе АИМК с участием директора Агентства санитарно-эпидемиолгического благополучия Бахрома Алматова.
Он сообщил, что болезнь была выявлена в 94 случаях у граждан прибывших из-за рубежа, а также в 440 случаях распространялась последовательно от них.
По его словам, сегодня формируется полный список из более чем 100 тысяч граждан, которые могут быть заражены после контакта с 94 гражданами, прибывшими из-за рубежа, и по каждому из них проводятся индивидуальные запросы, профилактические мероприятия.
«Когда мы проанализировали тех, кто был в контакте с пациентами, то обнаружили, что инфекция была зафиксирована в 19 семьях и передавалась от них членам семьи, родственникам.
Через граждан, инфицированных за рубежом, было выявлено 40 случаев заражения коллег, работающих вместе на предприятиях, в организациях»,-сказал Алматов.