Ramazon hayiti munosabati bilan 5 kunlik dam olish beriladi
Bugun Shavkat Mirziyoyev raisligida turizm sohasini yanada rivojlantirish, ichki turizm bozorini kengaytirish, turizm ob’yektlarini ko‘paytirish hamda muzeylar faoliyatini takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
«Joriy yilda Navro‘z bayrami munosabati bilan qo‘shimcha dam olish kunlari belgilangani, 250 ta mehmonxona va muzeylar aholiga chegirma bergani, ziyorat ob’yektlari bepul qilingani ichki turizm uchun katta turtki berdi.
Bu orqali Buxoro va Samarqandga qo‘shimcha 110 ming mahalliy turistlar bordi.
Kelgusi haftada Ramazon hayiti munosabati bilan ham aholimizga yana 5 kunlik dam olish beriladi.
Bu hududlarda ichki turizmni rivojlantirish uchun qo‘shimcha imkoniyat.
Endi ushbu ishlarni faqat bayramlar arafasida emas, balki yil davomida tizimli ravishda tashkil etish bo‘yicha yangi tartibni joriy etamiz», dedi Prezident.
Jumladan, 2022 yildan boshlab barcha davlat tashkilotlari xodimlari uchun yiliga bir marotaba mahalliy sayohatga chiqish xarajatlarining 20 foizini budjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan qoplash amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.

В честь праздника Рамазан хайит узбекистанцы отдохнут 5 дней
Сегодня, 26 апреля под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по мерам дальнейшего развития сферы туризма, расширения внутреннего туристического рынка, увеличения числа объектов туризма и совершенствования деятельности музеев.
На совещании президент подчеркнул, что в этом году по случаю праздника Навруз были объявлены дополнительные выходные, 250 гостиниц и музеев предоставили населению скидки, посещение паломнических объектов стало бесплатным, что дало большой импульс внутреннему туризму.
В эти праздничные дни 110 000 местных туристов посетили Бухару и Самарканд.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что на следующей неделе по случаю Рамазан хайита граждане получат еще 5 выходных дней.
«Это дополнительная возможность для развития внутреннего туризма в регионах.
Теперь мы введем новый порядок системной организации этой работы не только в преддверии праздников, но и в течение всего года», — сказал Президент.
В частности, с 2022 года будет введена практика покрытия 20 процентов стоимости путешествия по стране один раз в год для сотрудников всех госорганов за счет внебюджетных средств.