Samarqand viloyati hududida SOVID-19 infeksiyasi tarqalib ketishining oldini olish va uning kelib chiqish manbasini aniqlash bo‘yicha huquqni muhofaza qiluvchi organlari va tibbiyot xodimlari hamkorligida tuzilgan ishchi guruh a’zolari tomonidan olib borilgan epidemiologik surishtiruv ishlari davomida fuqaro X.D. tumani tibbiyot birlashmasida bo‘lim mudiri vazifasida ishlab kelib, joriy yilning 20 aprel kunidan sog‘ligida o‘zgarish boshlanib, o‘zida yo‘tal, tana haroratining 39 darajagacha ko‘tarilishi, nafas qisishi kabi COVID-19 infeksiyasi kasalligi belgilarini his qilgani holda ushbu kundan uy sharoitida davolana boshlaganligi aniqlangan.
X.D. shifokor bo‘la turib o‘zini COVID-19 infeksiyasi kasalligiga chalinganligida gumon qilgan bo‘lsada, karantin sharoitida tegishli tartibda davlat sanitariya nazorati organlarining tibbiy tekshiruvidan o‘tmasdan, 2020 yil 20 aprel kunidan 27 aprelga qadar tegishli tartibda tez tibbiy yordamga murojaat qilmasdan, o‘zboshimchalik bilan uy sharoitida yashirincha o‘zini o‘zi davolash bilan shug‘ullanib, sanitariyaga oid qonun hujjatlarni qo‘pol ravishda buzgan.
Oqibatda, X.D. belgilangan tartibda o‘zini va boshqalarni himoyalash, kasallik yuqtirmaslik choralarini ko‘rmasdan, u bilan doimiy muloqotda bo‘lgan turmush o‘rtog‘i va boshqa qarindoshlari, o‘zi davolab kelgan bemor va hamkasblaridan iborat jami 11 nafar hamda ular orqali boshqa 23 nafar shaxslarga o‘ta xavfli bo‘lgan yuqumli kasallikni yuqtirib, kasallik yuqish xavfi mavjud bo‘lgan davrda muloqotda bo‘lgan shaxslar doirasini hamda borilgan joylar haqidagi ma’lumotlarni qasddan yashirib, jami 34 nafar fuqarolarning COVID-19 infeksiyasi bilan kasallanishiga sababchi bo‘lgan.
2020 yil 12 may kuni X.D.ga nisbatan JKning 257-1-moddasi 1-qismi (Sanitariyaga oid qonun hujjatlarni yoki epidemiyaga qarshi kurash qoidalari buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Медработник из Самарканда заразил 34 человек коронавирусом. Против него возбуждено уголовное дело
Прокуратура Самаркандской области возбудила уголовное дело в отношении заведующего отделением в больнице за нарушение санитарного законодательства и заражение 34 лиц коронавирусом, сообщает Газета.uz со ссылкой на пресс-службу областной прокуратуры.
Рабочая группа из числа сотрудников правоохранительных органов и медицинских работников провела эпидемиологическое расследование, чтобы предотвратить распространение коронавирусной инфекции и выявить очаги заболевания в Самаркандской области.
В ходе проверки выяснилось, что заведующий отделом в районном медицинском объединении Х. Д. почувствовал ухудшение здоровья с 20 апреля и лечился в домашних условиях. В частности, у него наблюдались симптомы коронавируса, такие как кашель, повышение температуры до 39 °C, затрудненное дыхание.
«Гражданин Х. Д., являясь врачом и имея подозрения на коронавирус, не прошел медицинское обследование органов государственной санитарной инспекции в соответствии с условиями карантина. С 20 по 27 апреля он тайно занимался самолечением дома, не обращаясь за медицинской помощью в установленном порядке, грубо нарушив санитарное законодательство», — говорится в сообщении.
В результате врач заразил в общей сложности 11 человек, включая свою супругу и других родственников, с которыми он был в постоянном контакте, а также пациентов, которых он лечил, и коллег. Через них коронавирус распространился еще на 23 лиц.
Прокуратура отмечает, что Х. Д. не принял меры для защиты себя и окружающих, а также умышленно скрыл круга контактов и места посещения в течение указанного периода.
«Все 34 инфицированных пациента взяты под карантин и проходят лечение в областной инфекционной больнице», — следует из заявления.
12 мая в отношении Х. Д. возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 257−1 (нарушение санитарного законодательства или правил борьбы с эпидемиями) Уголовного кодекса. Ведется следствие, которое взято под контроль областной прокуратуры.