Shavkat Mirziyoyev Nukusdagi qishloq xo‘jaligi loyihalari bilan tanishdi
Bu korxona yiliga 200 tonna baliq va 5 million dona baliq lichinkalari yetishtirish, 5 ming tonna ozuqa yem tayyorlash quvvatiga ega. U shu yil iyulda faoliyat boshladi, 35 ta ish o‘rni yaratildi.
Loyihaning ahamiyati shundaki, korxonada yopiq sig‘imda intensiv usulda baliq yetishtiriladi. Ya’ni, suvdan takroran foydalanish evaziga katta hajmda suv tejaladi. Masalan, 200 tonna baliq yetishtirish uchun oddiy sharoitda 1,5 million metr kub suv sarflansa, bu yerda 250 metr kub yetarli. Bu Qoraqalpog‘iston uchun juda muhim.
Korxonada, shuningdek, qayta ishlash quvvati va muzlatgich tashkil etilgan.
Shu yerda qishloq xo‘jaligi tarmoqlaridagi loyihalar taqdimot qilindi. Davlatimiz rahbari chorvachilikda oilaviy koopersiyalarni yo‘lga qo‘yib, parrandani ko‘paytirib, go‘sht narxini arzonlashtirish choralarini ko‘rish muhimligini ta’kidladi. Hududda yer va suvning aniq hisobini yuritish, bunga axborot texnologiyalarini joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью рыбного предприятия в Нукусе
Президент Шавкат Мирзиёев 2 октября ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Коракалпок балик саноат» в Нукусе, сообщает пресс-служба главы государства.
Предприятие способно заготавливать 200 тонн рыбы и 5 миллионов мальков рыбы, а также производить 5 тысяч тонн корма в год. На производстве, начавшем работу в июле этого года, создано 35 рабочих мест.
Значимость проекта заключается в том, что здесь рыбу выращивают интенсивным методом в закрытых помещениях. Достигается экономия большого количества воды за счет ее повторного использования. К примеру, если для выращивания 200 тонн рыбы в обычных условиях используется 1,5 миллиона кубометров воды, то здесь достаточно 250 кубометров. Данное обстоятельство играет важную роль в условиях Каракалпакстана.
Предприятие также имеет перерабатывающие и морозильные мощности.
Здесь же состоялась презентация проектов по отраслям сельского хозяйства. Глава государства подчеркнул важность создания семейных кооперативов животноводства, расширения птицеводства, принятия мер по снижению цен на мясо. Даны указания по ведению точного учета земли и воды в регионе, в том числе через внедрение информационных технологий.