O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2-avgust kuni kichik biznes va tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ushbu tadbir joriy yil 23-iyul kuni o‘tgan yig‘ilishning mantiqiy davomi bo‘ldi. O‘shanda sohadagi tizimli muammolar chuqur muhokama qilinib, kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash va yanada rivojlantirish bo‘yicha qator vazifalar belgilab berilgan edi. Bu galgi yig‘ilishda shu boradagi ishlar qanday tashkil etilayotgani yuzasidan mutasaddi vazirlik va tashkilot, hududlar rahbarlarining hisobotlari eshitildi. Ular tadbirkorlar tashabbuslarini amalga oshirishga to‘sqinlik qilayotgan qator muammolarni respublika idoralari aralashuvisiz, joyida hal qilish mumkinligini ta’kidladi.
Masalan, yer ajratish hamda infratuzilmaga ulanish bilan bog‘liq masalalar hal etilsa, tadbirkorlarning aksariyat muammosi yechiladi. Lekin yer ajratish uchun xulosa beradigan sakkizta idora tomonidan hujjatlarni ko‘rib chiqish muddatlari asossiz ravishda, oylab cho‘zib yuborilmoqda.
Prezident mazkur tashkilotlarning ruxsat berishga oid funksiyasini muvofiqlashtirish, ulardagi ma’lumotlar bazasini integratsiyalash orqali bunday «ruxsat beruvchi» idoralar sonini qisqartirish, bu boradagi tartibni takomillashtirish zarurligini ta’kidladi.
Vazirlar Mahkamasi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga yirik korxonalarning bo‘sh turgan ob’yektlari negizida qo‘shimcha kichik sanoat zonalari tashkil etish, ularni elektr, suv, gaz, yo‘l va aloqa kommunikatsiyalari bilan ta’minlashga ketadigan xarajatlarning 65 foizini respublika budjetidan qoplash tartibini joriy qilish vazifasi qo‘yildi.

Шавкат Мирзиёев заявил о необходимости сократить число организаций, выдающих заключения
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 августа состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу проводимой работы по развитию малого бизнеса и предпринимательства.
Данное совещание явилось логическим продолжением аналогичного мероприятия, состоявшегося 23 июля текущего года. Тогда были всесторонне обсуждены имеющиеся в сфере системные проблемы, определен ряд задач по поддержке и дальнейшему развитию малого бизнеса, передает пресс-служба Президента.
На нынешнем совещании заслушаны отчеты руководителей ответственных министерств и ведомств, регионов о том, как организуется работа в данном направлении. Отмечалось, что ряд проблем, препятствующих реализации инициатив предпринимателей, можно решить на месте, без вмешательства организаций республиканского уровня.
Так, большинство проблем предпринимателей связано с вопросами выделения земли и подключения к инфраструктуре. Однако 8 ведомствами, заключения которых необходимы для выделения земли, необоснованно затягиваются сроки рассмотрения документов, иногда на месяцы.
Президент отметил необходимость оптимизации разрешительных функций указанных ведомств, а также сокращения числа выдающих заключение организаций и совершенствования самой процедуры путем взаимной интеграции их баз данных.
Перед Кабинетом Министров, Министерством экономики и промышленности, Агентством по управлению государственными активами поставлена задача организовать малые промышленные зоны (МПЗ) на базе неиспользуемых объектов крупных предприятий, а также внедрить порядок, в соответствии с которым 65 процентов расходов на подключение МПЗ к сетям электро-, водо-, газоснабжения, связи, подведение к ним дорог будут покрываться из республиканского бюджета.