Shavkat Mirziyoyev va Viktor Orban o‘rtasida tor doirada muzokara o‘tkazildi (foto)
Budapeshtdagi «Karmelita» saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban tor doirada ikki tomonlama muzokara o‘tkazdilar.
Suhbatda O‘zbekiston-Vengriya strategik sherikligini yanada kengaytirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidenti do‘st Vengriya yetakchisiga tashrif davomida ko‘rsatilgan samimiy qabul va iliq mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik bildirdi.
Davlatimiz rahbari ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali strategik sheriklik jadal rivojlanib, izchil mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi. Viktor Orbanning 2021-yil martda yurtimizga rasmiy tashrifi yakunida erishilgan kelishuvlar O‘zbekiston-Vengriya munosabatlarida yangi sahifa ochgani hamda ikki tomonlama hamkorlikni yanada yuqori bosqichga ko‘targani alohida ta’kidlandi.
Turli darajalardagi muloqotlar faollashdi, samarali siyosiy muloqot va parlamentlararo hamkorlik yo‘lga qo‘yildi, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalarida qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda, madaniy-gumanitar almashinuvlar kengaymoqda.
Muzokaralarda savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, qo‘shma investitsiya loyihalarini, shu jumladan sanoat kooperatsiyasi orqali amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi. Shu ma’noda, ikki mamlakat iqtisodiyotlari bir-birini to‘ldirib turishi, rivojlanish strategiyalari diversifikatsiya va industriallashuvga qaratilgani  bilan bir-biriga o‘xshashligi qayd etildi.
Keyingi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash qariyb 3 barobar oshgani, uni yanada ko‘paytirish uchun barcha imkoniyatlar va omillar mavjudligi ta’kidlandi. O‘zbekiston Yevroittifoqning «GSP+» a’zosi maqomiga ega ekani ham bunga xizmat qiladi.
Tomonlar o‘zaro imtiyoz va preferensiyalar taqdim etish, tayyor mahsulot ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma quvvatlar yaratish va shu orqali MDH, Sharqiy va Janubiy Osiyo hamda Yaqin Sharq bozorlariga chiqishga intiladi.
Farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, elektrotexnika, mashinasozlik, innovatsiyalar, raqamlashtirish, transport hamda ilmiy tadqiqotlar hamkorlik uchun istiqbolli yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.
Ikki mamlakat yetakchilari dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolarni ham muhokama qildilar. Xalqaro tuzilmalar, shu jumladan BMT, YeXHT, Turkiy davlatlar tashkiloti va boshqalar doirasidagi hamkorlik masalalariga to‘xtalib o‘tildi.

![Шавкат Мирзиёев и Виктор Орбан провели встречу в узком формате (фото)](http://static.xabar.uz/crop/3/5/720_460_95_3555253810.jpg)
Во дворце «Кармелита» в Будапеште Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан провели двусторонние переговоры в узком формате.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения и углубления узбекско-венгерского стратегического партнерства.
Президент Узбекистана искренне поблагодарил лидера Венгрии за теплый прием и радушное гостеприимство на дружественной венгерской земле.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил динамичное развитие и последовательное укрепление многопланового стратегического партнерства между двумя странами. Было подчеркнуто, что договоренности по итогам официального визита главы Правительства Венгрии в Узбекистан в марте 2021 года открыли новую страницу в узбекско-венгерских отношениях и вывели двустороннее сотрудничество на более высокий уровень.
Активизировались контакты на различных уровнях, налажены продуктивный политический диалог и межпарламентское взаимодействие, реализуются совместные проекты в торгово-экономической и инвестиционной сферах, увеличиваются культурно-гуманитарные обмены.
В ходе переговоров особое внимание уделено дальнейшему расширению торгово-экономического сотрудничества, реализации совместных инвестиционных проектов, в том числе путем промышленной кооперации. В данном контексте подчеркнута взаимодополняемость и схожесть стратегий развития национальных экономик, нацеленных на диверсификацию и индустриализацию.
Отмечено, что за последние годы взаимный товарооборот уже вырос почти в три раза и существуют все возможности и предпосылки для его многократного увеличения. Этому также способствует получение Узбекистаном статуса «GSP+» Евросоюза.
Стороны намерены предоставлять взаимные льготы и преференции, организовать совместные производства готовой продукции с выходом на рынки стран СНГ, Восточной и Южной Азии, а также Ближнего Востока.
Перспективными отраслями сотрудничества обозначены фармацевтика, сельское хозяйство, электротехника, машиностроение, инновации, цифровизация, транспорт, а также научные исследования.
Лидеры двух стран также обсудили актуальные международные и региональные проблемы. Затронуты вопросы взаимодействия в рамках международных структур, в том числе ООН, ОБСЕ, Организации тюркских государств и других.
Премьер-министр Венгрии подтвердил свое участие в первом саммите Организации тюркских государств, который пройдет в ноябре текущего года в городе Самарканде.