Turkmaniston prezidentining o‘g‘li hokim bo‘ldi
Turkmaniston prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedovning o‘g‘li Serdar Berdimuhamedov Axal viloyati rahbari etib tayinlandi. Bu haqda Turkmaniston davlat axborot agentligi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, prezident Axal viloyati sobiq rahbari Shohrat Amangeldiyevni boshqa ishga o‘tganligi munosabati bilan lavozimidan ozod etgan.
Serdar Berdimuhamedov rahbar etib tayinlanguniga qadar viloyat rahbari o‘rinbosari bo‘lib ishlab kelayotgandi. Axal viloyati mamlakatning janubida joylashgan bo‘lib, Turkmanistonning besh viloyatidan biri hisoblanadi.
Serdar Berdimuhemedov 1981-yilda tavallud topgan. Niyozov S.A. nomidagi Turkmaniston qishloq xo‘jaligi universitetini muhandis-texnolog mutaxassisligi bo‘yicha tamomlagan.

Сын туркменского президента стал губернатором
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов назначил своего сына Сердара главой Ахалского велаята — области в центральной части страны. Об этом сообщило Государственное информагентство республики.
Прежний руководитель Ахалского велаята Шохрат Аннагурбанович освобожден от должности «в связи с переходом на другую работу», говорится в сообщении.
Как уточнил «Интерфакс», чиновник стал заведующим отделом сельскохозяйственных отраслей правительства Туркменистана.
Сердару Бердымухамедову 36 лет. С января он занимал должность заместителя главы Ахалского велаята.
До этого был заместителем министра иностранных дел республики, сообщило «Радио Азатык».
Сердар — единственный сын туркменского президента. В политику он пришел в 2016 году, избравшись в парламент Туркменистана.