Inson huquqlari forumiga bag‘ishlangan brifing tashkil etildi
Joriy yilning 22-23-noyabr kunlari inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligiga bag‘ishlangan Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadigan Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumiga qizg‘in tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Shu maqsadda 2018-yil 21-noyabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi hamda Xalqaro press-klub tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumi oldidan press-brifing tashkil etildi.
Ushbu press-brifingda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.X.Saidov hamda xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, DIIHB YeHXT (Demokratik institutlar va inson huquqlari byurosi YeHHT) Demokratlashtirish masalalari bo‘yicha departament bo‘limi rahbari Marchin Valetski, BMTning O‘zbekistondagi doimiy vakili va BMTTDning O‘zbekistondagi doimiy vakili Xelena Freyzer; BMTning Bosh kotibining o‘rinbosari, Jenevadagi BMT idorasining Bosh direktori Mixael Myoller; BMTning Markaziy Osiyoda Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining mintaqaviy vakili Rishard Komenda vakillari ishtirok etdilar.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev 2017 yil sentyabr oyida bo‘lib o‘tgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining 72-sessiyasi minbaridan bir qator muhim xalqaro tashabbuslarni ilgari surdi. Jumladan, o‘shanda mamlakatimiz rahbari BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari bilan muloqoti chog‘ida Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 70 yilligi munosabati bilan Samarqand shahrida Inson huquqlari bo‘yicha Osiyo forumini o‘tkazish tashabbusi bilan chiqqandi.
Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganidan buyon o‘tgan 70 yil ichida inson huquqlariga bag‘ishlangan bunday yuksak nufuzga ega xalqaro anjuman ilk bor Osiyo qit’asida – O‘zbekistonda, qadimiy va hamisha navqiron Samarqand shahrida tashkil etilmoqda.
Xalqaro anjuman ishtirokchilari to‘rtta sessiyada muayyan mavzular bo‘yicha muloqot olib boradi.
Birinchi sessiya – «Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi merosi – universallik va inson huquqlari», deb nomlanadi.Ushbu sessiya iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy, fuqarolik va siyosiy huquqlarning universalligi va o‘zaro bog‘liqligi prinsiplariga bag‘ishlanadi. Unda inson huquqlarini ta’minlash sohasidagi majburiyatlarning bajarilishi borasida erishilgan yutuqlar va mavjud muammolar ko‘rib chiqiladi.
Ikkinchi sessiya – «Inson huquqlari – Barqaror rivojlanish maqsadlarini ta’minlash asosi sifatida», deb nomlangan.Unda BMT belgilagan maqsadlarga erishish uchun inson huquqlarini himoya qilish va ta’minlashda davlatning qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi va sud hokimiyatlari hamda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning tutgan o‘rni va ahamiyati muhokama qilinadi.
Uchinchi sessiya – «Inson huquqlari sohasi ta’limi: innovatsiyalar va yangi da’vatlar». Mazkur sessiya keng aholi qatlamlariga inson huquqlari masalalari bo‘yicha ta’lim berishni tashkil etish sohasidagi yangicha yondashuvlar va innovatsiyaviy yechimlar tahliliga bag‘ishlanadi.
To‘rtinchi sessiya – «Inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlarning inson huquqlari hurmat qilinishi, himoya etilishi hamda ularga rioya qilinishini ta’minlash masalalarida davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorligi» deb ataladi. Forum ishtirokchilari ushbu sessiyada inson huquqlari himoya etilishini ta’minlashda inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar, davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘zaro hamkorlikda qo‘llaydigan mexanizmlar, vositalar va yondashuvlar xususida so‘z yuritadilar
BMTning Markaziy Osiyoda Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissarining mintaqaviy vakili-Rishard Komenda
Demokratlashtirish masalalari bo‘yicha departament bo‘limi rahbari-Marchin Valetski
Osiyo forumi yakunida Inson huquqlari bo‘yicha Samarqand deklaratsiyasini qabul qilish rejalashtirilgan. Ushbu yakuniy hujjat Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi va Barqaror rivojlanish maqsadlarida belgilangan vazifalarni yanada samarali bajarish istiqbollariga bag‘ishlanadi.

Состоялся брифинг на форуме посвященные правам человека
21 ноября 2018 года в здании Медиа-центра НТРК состоялся ПРЕСС- БРИФИНГ Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Международного Пресс-клуба касательно Азиатского Форума по правам человека.
Основным поводом пресс-брифинга на площадке МПК стал Азиатский форум по правам человека который будет проходить в Самарканде 22-23 ноября текущего года по теме: «Итоги 70-летия Всеобщей декларации прав человека: вызовы времени и реальность» суть которой, заключается в том, чтобы собрать как представителей государственных органов, так и представителей гражданского общества и национальных правозащитных учреждений (НПЗУ) в целях подтверждения приверженности государств основным принципам прав человека, в частности, принципу универсальности прав человека. В форуме ожидается участие представителей ООН, Организации по безопасности и сотрудничества в Европе, Организации исламского сотрудничества, парламентов зарубежных стран, руководителей национальных институтов по правам человека, представителей экспертного сообщества, а также зарубежных СМИ, занимающихся защитой прав человека на Азиатском континенте. Узбекистан, как организатор Форума, предлагает его участникам платформу, на которой они смогут подтвердить свою приверженность обеспечению прав человека для всех. В рамках Азиатского форума руководители национальных институтов по правам человека Центральной Азии обсудят ситуацию в своей стране касательно прав человека, направления сотрудничества между национальными институтами по правам человека. По итогам форума также запланировано принятие в Ташкенте совместного заявления национальных институтов по правам человека в Центральной Азии.
Азиатский Форум по правам человека является первой международной платформой, в Средний Азии которая фокусирована на обсуждение важных вопросов и проблем в области прав человека в регионе. Инициатива создания форума принадлежит Президенту Республики Узбекистана Ш. Мирзиёеву.
Спикерами на пресс брифинге выступали:
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов, Глава департамента по вопросам демократизации БДИПЧ ОБСЕ (Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ) Марчин Валецки, Постоянный координатор ООН и Постоянный представитель ПРООН в Республике Узбекистан Хелена Фрейзер, заместитель генерального секретаря ООН, генеральный директор Отделения ООН в г. Женеве Михаэль Мёллер, Региональный представитель Верховного комиссара ООН по правам человека по Центральной Азии Ришард Коменда.
Ришард Коменда – Региональный представитель Верховного комиссара ООН по правам человека по Центральной Азии
Марчин Валецки – Глава департамента по вопросам демократизации БДИПЧ ОБСЕ (Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ)
На пресс брифинге были обсуждены важность Всеобщей декларации прав человека и других международно-правовых и политических обязательств в области прав человека для стран-участниц мероприятия. Кроме того, были обсуждены конкретные механизмы, инструменты и подходы, которые используются различными государственными органами и институтами для обеспечения защиты, уважения и соблюдения прав человека. В ходе дебатов были подняты важные вопросы и существующие проблемы в области прав человека в регионе и в частности в стране и были обсуждены пути решения этих вопросов.