Tailand o‘zbekistonliklar uchun mamlakatda vaqtincha bo‘lish muddatini 30 kunga oshirdi
Tailand Vazirlar Mahkamasining qarori bilan 2022-yil 1-oktyabrdan 2023-yil 31- martgacha bo‘lgan davrda mamlakatga kelgach viza oluvchi (Visa on Arrival) O‘zbekiston fuqarolarining ushbu mamlakatda vaqtincha bo‘lish muddati 15 kundan 30 kungacha uzaytirildi. Bu haqda «Dunyo» AA xabar berdi.
O‘zbekiston Bosh konsulxonasidan olingan ma’lumotga ko‘ra, shuningdek, barcha toifadagi fuqarolar uchun emlash sertifikati yoki PSR-testini taqdim etish talabi bekor qilindi.
O‘zbekiston fuqarolariga vizalar «Visa on Arrival» yozuvi mavjud bo‘lgan maxsus o‘tish yo‘laklarida beriladi.
Ushbu turdagi vizalarni olish uchun quyidagi hujjatlar talab etiladi:
- pasport (Tailanddan ketish rejalashtirilgan kundan boshlab kamida 6 oy amal qilish muddati bilan);
- 4×6 sm hajmdagi 1 dona fotosurat, oq fonda (viza berilishidan kamida 6 oy oldin olingan bo‘lishi lozim, aeroport hududida ham 10 AQSh dollarga rasmga tushish imkoniyati mavjud);
- qaytish aviachiptasining nusxasi;
- bir kishi uchun 2000 bat (taxminan 55 AQSh dollari) viza to‘lovi, to‘lov Tailand batida amalga oshiriladi;
Bundan tashqari, immigratsiya nazoratidan o‘tayotganda fuqarolardan mehmonxonani band qilganligi to‘g‘risida hujjat yoki har bir kishi uchun 20 ming Tailand bati (taxminan 550 AQSh dollari) miqdorida mablag‘ mavjudligini tasdiqlash talab qilinishi mumkin.
Qo‘shimcha ma’lumotlar bo‘yicha O‘zbekistonning Tailanddagi (Bangkok shahrida joylashgan) Bosh konsulxonasiga murojaat qilishingiz mumkin:

Таиланд упростил правила въезда в страну для туристов из Узбекистана
Решением Кабинета Министров Королевства Таиланд в период с 1 октября 2022 года по 31 марта 2023 года срок временного пребывания в Таиланде для граждан Узбекистана, получающих визы по прибытии (Visa on Arrival), увеличен с 15 до 30 дней, а также для всех категорий граждан отменено требование о предъявлении сертификата о вакцинации или ПЦР-теста, сообщает ИА «Дунё».
Гражданам Узбекистана визы выдаются у специальной стойки с надписью Visa оn Arrival, где необходимо предъявить:
- паспорт (действительный не менее 6 месяцев от планируемой даты выезда из Таиланда);
- 1 фотографию 4×6 см, на белом фоне (сделанную не ранее чем за 6 месяцев до оформления визы. Можно сфотографироваться в аэропорту примерно за 10 долларов США);
- копию обратного билета;
- визовый сбор в размере 2000 батов (примерно 55 долларов США) на человека, оплата производится в батах;
- заполненную визовую анкету, ее можно заранее загрузить на сайте, либо написать от руки по прибытии в аэропорт.
Наряду с этим, при прохождении иммиграционного контроля от граждан может потребоваться предъявить подтверждение бронирования отеля или наличие 20 000 бат на человека (примерно 550 долларов США).