Cheklovlar olib tashlandi. Toshkentda yangi qurilgan uydan ko‘chmas mulk sotib olganlar propiskaga o‘tishi mumkin bo‘ladi
Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 22 oktyabrdagi 845-son qarori bilan «O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy propiska qilish va turgan joyi bo‘yicha hisobga olish tartibi to‘g‘risidagi nizom» hamda «Chet el fuqarolari hamda fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarni Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy va vaqtincha propiska qilish tartibi to‘g‘risidagi nizom»ga tegishli o‘zgartirishlar kiritildi. Bu haqda «Norma» xabar bermoqda.
Xabaringiz bor, 2017 yil iyul-avgustdan boshlab joriy etilgan tartibga ko‘ra, O‘zbekiston fuqarolari va chet el fuqarolari yangi qurilgan uyda ko‘chmas mulk sotib olish sharti bilan Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy propiskadan o‘tish imkoni berilgan edi. Unga ko‘ra, bitimning eng kam summasi haqidagi shart joriy etilgan edi:
- Toshkent shahri va Toshkent viloyatiga respublikaning boshqa mintaqalaridan kelgan va o‘sha mintaqalarda doimiy propiskaga ega bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun — qiymati 2 500 EKIHdan kam bo‘lmagan (material e’lon qilingan sanada — 460 mln 750 ming so‘m). Shuningdek, oldi-sotdi bitimini notarial tasdiqlaganlik uchun 5 foizlik boj to‘lash ham talab etilgan;
- Toshkent shahri va Toshkent viloyatiga boshqa davlatlardan kelgan va yashash guvohnomasiga ega bo‘lgan chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar tomonidan — qiymati 600 mln so‘mdan kam bo‘lmagan. Shuningdek oldi-sotdi bitimini notarial tasdiqlaganlik uchun 10 foizlik boj to‘lash ham talab etilgan.
Ushbu talabni bajarganlar Toshkent shahri va Toshkent viloyatida doimiy propiskadan o‘tish uchun hujjatlarni taqdim etish huquqiga ega edilar.
Endi esa, O‘zbekiston fuqarolari uchun bitim summasi bo‘yicha cheklovlar to‘liq olib tashlandi. Bitim summasi miqdori hatto 1 so‘m bo‘lgan taqdirda ham propiskadan o‘tish uchun hujjat topshirish imkoni bo‘ladi.
Chet el fuqarolari esa, qaysi toifaga mansubligidan qat’i nazar, 3 300 EKIH (material e’lon qilingan sanada – 608 mln 190 ming so‘m) to‘lashlariga to‘g‘ri keladi.
Adliya vazirligi 2018 yil fevralda tayyorlagan loyihadan farqli ravishda, qabul qilingan hujjatda propiskaga ega bo‘lmay turib, ikkilamchi bozorda turar joy sotib olishga ruxsat berilmagan. Garchi bekor qilish taklif etilgan bo‘lsa ham, turar joy uchun hisob-kitobni bank hisobvaraqlari orqali amalga oshirish tartibi ham saqlanib qoldi.
Nashrning eslatishicha, yangi turar joyni ipotekaga sotib olish propiskadan o‘tishga to‘sqinlik qilmaydi.
Yangiliklarning amalda joriy etilishi muayyan darajada Notariuslar tomonidan notarial harakatlarni amalga oshirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnoma (30.03.2010 yilda 2090-son bilan ro‘yxatdan o‘tkazilgan) qabul qilingan hujjatga muvofiqlashtirilishiga ham bog‘liq. Bundan tashqari, O‘zbekiston fuqarolari uchun bitim summasining eng quyi chegarasi bekor qilingan ekan, demak, turar joyning oldi-sotdi bitimini notarial tasdiqlaganlik uchun davlat bojini yuqorida bayon etilgan tartibda hisoblab chiqarish mexanizmiga ham o‘zgartirish kiritiladi.

Ташкентскую прописку теперь можно получить при покупке жилья в новостройке
Ташкентскую прописку теперь можно получить при покупке любого жилья в новостройке. Соответствующие изменения внесены постановлением Правительства Узбекистана от 22 октября.
Согласно документу, для получения прописки в Ташкенте сняты все ограничения по сумме сделки. К примеру, сумма сделки может составлять даже 1 сум, сообщает «Norma.uz».
Однако, данное изменение касается только граждан Узбекистана. Иностранцам и лицам без гражданства, вне зависимости от их категории придется заплатить 3 300 МРЗП.
Напомним, с июля-августа 2017 года введен порядок, по которому граждане Узбекистана и иностранные граждане получили возможность постоянно прописаться в Ташкенте и Ташкентской области при условии, что они приобретут в собственность жилье в новостройке. Параллельно было введено условие о минимальной сумме сделки:
- не менее 2 500 МРЗП – для граждан Узбекистана, иностранных граждан или лиц без гражданства, прибывших в г. Ташкент и Ташобласть из других регионов республики и имеющих постоянную прописку в этих регионах. Требовалось также заплатить 5-процентную пошлину за нотариальное удостоверение договора купли-продажи;
- не менее 600 млн сумов – иностранным гражданам или лицам без гражданства, прибывшим в город Ташкент и Ташкентскую область из других государств и получившим вид на жительство требовалось также заплатить 10-процентную пошлину за нотариальное удостоверение договора купли-продажи.
В последующем лицо получает право подать документы на постоянную прописку в г. Ташкенте или Ташкентской области уже как собственник жилого помещения на основании пункта 1 Перечня категорий лиц – граждан Республики Узбекистан, подлежащих постоянной прописке в городе Ташкенте и Ташкентской области, а также пункта 1 Перечня категорий лиц – иностранных граждан и лиц без гражданства, имеющих право на получение постоянной прописки в городе Ташкенте и Ташкентской области.
Принятый документ, в отличие от проекта, подготовленного Министерством юстиции в феврале 2018 года, не разрешил приобретать жилье без прописки на вторичном рынке. Порядок расчетов за жилье через банковские счета также сохранился, хотя его предлагалось отменить.