Toshkent yerusti halqa metrosining birinchi bosqichi ishga tushdi. Bu ulkan loyihani loyihalashtirish 2017-yilda boshlangan edi. Qurilishning borishi davlatimiz rahbarining doimiy e’tiborida bo‘ldi. Shu kunlarda yerusti halqa metrosining birinchi bosqichi bitkazildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 29-avgust kuni bu yerga tashrif buyurib, jamoatchilik bilan birga poyezdda yurdi.
«Do‘stlik-2» bekatidan «Qo‘yliq» bekatigacha bo‘lgan mazkur yo‘nalish uzunligi 11 kilometr bo‘lib, 7 ta bekat barpo etilgan. Birinchi bekatdan oxirgisigacha 19 daqiqada yetib olish mumkin. Bu masofada har biri 4 ta vagondan iborat 4 ta poyezd qatnaydi. Ushbu yo‘nalish kuniga 46 ming yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega.
Bekatlar milliy kolorit asosida, o‘ziga xos dizaynda qurilgan. Ular yo‘lovchilarga qulaylik yaratuvchi zamonaviy texnologiyalar, yo‘l kira haqini elektron to‘lash imkonini beruvchi turniketlar, eskalator bilan jihozlangan. 225 ta yangi ish o‘rni yaratilgan.
«Qo‘yliq» bekatida keyingi bosqichlar qurilishi bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi. Yerusti halqa metrosi loyihasining umumiy qiymati 422 million dollardan ziyod bo‘lib, beshta bosqichda amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Ikkinchi bosqichda Qo‘yliq bozori bilan Toshkent yerosti metrosining “Olmazor” bekati bog‘lanadi. Uchinchi bo‘lib “Beruniy”, undan keyin “Bodomzor” bekatigacha bo‘lgan qism quriladi. So‘nggi bosqichda esa halqa metro liniyasi yana “Do‘stlik” bekatiga ulanadi. Bu yo‘llarning jami uzunligi qariyb 55 kilometr, bekatlar 35 ta bo‘ladi.

В Ташкенте введен в строй первый этап надземного кольцевого метро (фото)
В Ташкенте введен в строй первый этап надземного кольцевого метро. Разработка этого масштабного проекта началась в 2017 году. Ход строительства находился под постоянным вниманием главы государства. На днях завершен первый этап возведения надземного кольцевого метро.
Президент Шавкат Мирзиёев 29 августа осмотрел результаты строительства и вместе с общественностью проехал на поезде.
Протяженность маршрута от станции «Дустлик-2» до станции «Куйлик» составляет 11 километров, на линии построено 7 станций. Путь от первой до последней занимает 19 минут. По маршруту курсируют 4 поезда по 4 вагона каждый. Линия способна обслуживать 46 тысяч пассажиров в сутки.
Оформление станций исполнено в национальной стилистике. Используются современные технологии, повышающие удобство пассажиров, установлены турникеты с возможностью электронной оплаты проезда. Создано 225 новых рабочих мест.
На станции «Куйлик» прошла презентация строительства следующих этапов. Общая стоимость проекта надземного кольцевого метро составляет более 422 миллионов долларов, его планируется реализовать в пять фаз. На втором этапе станция «Олмазор» будет связана с рынком Куйлюк. На третьем метро протянется до станции "Беруни", затем – до станции "Бодомзор". На завершающей стадии линия будет соединена со станцией Дустлик, образовав тем самым кольцо. Общая протяженность всех линий с 35 станциями составит 55 километров.