Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxslar giyohvandlik vositalari savdosi bilan shug‘ullanadigan Telegram kanalni targ‘ib qiluvchi reklama varaqalarini va bannerlarni shaharning turli joylaridagi ustunlar hamda devorlarga yopishtirib yurishgan.
«Menga Telegram orqali aloqaga chiqib, «Rossiyada ish» degan banner borligini aytishdi va uning narxi haqida so‘radi. Keyin ular mendan manzilimni so‘rab, ikki kishini mendan bu bannerlarni olib ketish uchun yuborishdi», – deya tushuntirish berdi reklama materiallarini chop etgan shaxs.
Holat yuzasidan Yunusobod tumani IIO faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi hodimlari tomonidan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning  56-2-moddasi asosida xujjatlar rasmiylashtirildi.
Huqubuzarlarning qilgan qilmishlari Jinoyat ishlari bo‘yicha Yunusobod tumani sudida ko‘rib chiqilib, ularga nisbatan 15 sutkalik qamoq jazosi tayinlandi.

По имеющейся информации, данные лица распространяли рекламные листовки и баннеры, продвигающие Telegram-канал, связанный с продажей наркотических средств. Они размещали их на столбах и стенах в различных частях города.
«Со мной связались через Telegram и сказали, что есть баннер с надписью "Работа в России", и спросили цену. Затем они попросили мой адрес и прислали двух человек, чтобы забрать баннеры», – пояснил человек, печатавший рекламные материалы.
По данному факту сотрудники Управления по координации деятельности органов внутренних дел Юнусабадского района оформили документы в соответствии со статьей 56-2 Кодекса об административной ответственности.
Действия правонарушителей были рассмотрены в суде по уголовным делам Юнусабадского района, по результатам которого им было назначено административное наказание в виде 15 суток ареста.