O‘zsanoatqurilishbank aksiyadorlarining umumiy yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 29 iyun kuni “O‘zsanoatqurilishbank” ATB aksiyadorlarining navbatdagi umumiy yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda yig‘ilish kun tartibiga ko‘ra, bank faoliyatining asosiy yo‘nalishlari aks etgan 12 ta masala ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda so‘zga chiqqan “O‘zsanoatqurilishbank” ATB Boshqaruv Raisi S.Annaklichev 2020 yilda asosiy e’tibor bankni transformatsiya qilishga, xususan 2020-2025 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekiston Respublikasining bank tizimini isloh qilish strategiyasiga asosan muassasani xususiylashtirish bo‘yicha belgilangan vazifalarga muvofiq, bank faoliyatini mijozlarga yo‘naltirish hamda uning investitsion jozibadorligini oshirishga birinchi darajali vazifa sifatida qaralganligini ta’kidladi.
Qayd etilganidek, “Green banking” xizmatlarini tashkil qilishda maxsus texnolog, ekolog kabi mutaxassislar ishga olindi. Har bir biznes uchun yashil mahsulotlar joriy qilindi.
Kredit bloki faoliyatini yo‘lga qo‘yish ishlari yakuniga yetkazildi. Kreditlashning anderrayting tizimi ishga tushirildi.
Aholi uchun 58 turdagi xizmatlar mavjud bo‘lgan yangi JOYDA mobil ilovasi va uning tarkibida marketpleys savdo maydonchasi ishga tushirildi.
Har bir yo‘nalish bo‘yicha daromad va xarajatlarni aniqlash, ularni rejalashtirishni avtomatlashtirishga mo‘ljallangan Budjetlashtirish dasturiy tizimining birinchi bosqichi ishga tushirildi. Tizim uchun ma’lumotlar bazasini yaratish ishlari yakunlandi.
“WAY4” platformasida VISA, Mastercard, UnionPay, JCB xalqaro to‘lov tizimlari kartalariga xizmat ko‘rsatish va ularni muomalaga chiqarishga mo‘ljallangan yangi protsessing markazi ishga tushirildi.
Hisobotlar shakllantirishni avtomatlashtirish maqsadida DWH ma’lumotlar omborini tashkil qilish qariyb yakunlandi.
Yig‘ilishda transformatsiya doirasida amalga oshirilgan ishlar karantin cheklovlariga qaramasdan salmoqli yutuqlarga erishish imkonini berganligi ham aytib o‘tildi.
2020 yilda bank tarixida ilk bor yuqori darajada, ya’ni 798 mlrd. so‘m sof foyda olinib, respublika banklari orasida 2-o‘ringa sazovor bo‘lindi.
Aktivlar rentabelligi xalqaro me’yorlarda belgilangan 1,5 foiz o‘rniga 1,9 foizni, kapital rentabelligi 12,1 foizni tashkil qildi.
Operatsion samaradorlik, ya’ni xarajatlarning daromadga nisbati ko‘rsatkichi yanada yaxshilanib, 25,6 foizni tashkil qildi.
Mijozlarga 18,2 trln. so‘mlik kreditlar ajratildi.
Yig‘ilishda aksiyadorlar Bankni 2021-2023 yillarda rivojlantirish strategiyasi doirasida belgilangan joriy yilgi rejalar bilan tanishtirildi.
Unga ko‘ra, 2021 yil so‘ngiga qadar Bankning barcha filiallari ixcham sotuv kanallariga aylantiriladi. Mijozlarga mo‘ljallangan yangi CRM va kredit konveyer tizimlari, tadbirkorlar uchun “JOYDA Business” dasturi ishga tushiriladi. Yagona MFOga o‘tish amalga oshiriladi.

Состоялось общее собрание акционеров Узпромстройбанка
29 июня текущего года состоялось очередное общее собрание акционеров АКБ “Узпромстройбанк”. В нем согласно повестке дня собрания рассмотрены 12 вопросов касательно основных направлений деятельности банка.
Выступивший в мероприятии Председатель Правления АКБ “Узпромстройбанк” С.Аннакличев отметил, что в 2020 году основное внимание было направлено на трансформацию банка, в частности, согласно задачам, намеченным в Стратегии реформирования банковской системы Республики Узбекистан в 2020-2025 годах по приватизации учреждения, ориентация деятельности банка на клиентов, а также повышение его инвестиционной привлекательности, рассматриваются в качестве первостепенной задачи.
Подчеркивалось, что в организации услуг “Green banking” задействованы такие специалисты, как специальный технолог, эколог. Для каждого бизнеса внедрены зеленые продукты.
Завершена работа по налаживанию деятельности кредитного блока. Осуществлен запуск андеррайтинговой системы кредитования.
Задействованы новое мобильное приложение JOYDA с 58 видами услуг для населения, и в его составе – торговая площадка маркетплейс.
Осуществлен запуск первого этапа программной системы бюджетирования, рассчитанной на определение доходов и расходов по каждому направлению, автоматизацию их планирования. Завершена работа по созданию базы данных для системы.
Начал работу новый процессинговый центр на платформе “WAY4” по обслуживанию и выпуску в обращение карт международных платежных систем VISA, Mastercard, UnionPay, JCB.
В целях автоматизации формирования отчетов почти завершено создание хранилища данных DWH.
На собрании отмечалось, что несмотря на карантинные ограничения, осуществленная работа в рамках трансформации дала возможность достижения весомых результатов.
В 2020 году впервые в истории банка достигнут высокий показатель, то есть получена прибыль в 798 млрд. сумов, среди банков республики завоевано 2-е место.
Рентабельность активов вместо определенных в международных нормах 1,5 процента составила 1,9 процента, рентабельность капитала - 12,1 процента.
Операционная эффективность, то есть показатель соотношения расходов к доходу еще более улучшился и составил 25,6 процента.
Клиентам выделены 18,2 трлн. сумов кредитов.
На собрании акционеры были ознакомлены с планами на текущий год в рамках Стратегии развития банка в 2021-2023 годах.
В соответствии с ней, к концу 2021 года все филиалы Банка будут превращены в мобильные каналы продаж. Для клиентов будут запущены новые системы CRM и кредитного конвейера, для предпринимателей - программа “JOYDA Business”. Будет осуществлен переход на единый МФО.
Будут привлечены конвертируемые в уставной капитал кредитные линии Международной финансовой корпорации на 75 млн. долларов, Европейского банка реконструкции и развития и Азиатского банка развития -  по 50 млн. долларов.