Bu haqda AOKAda o‘tkazilgan matbuot anjumanida Ichki ishlar vazirligi Yo‘l harakati xavfsizligi bosh boshqarmasi boshlig‘i Olimjon Saidov ma’lum qildi.
«Vazirlar Mahkamasining tegishli qaroriga asosan, avtomobillar uchun 327 juft davlat raqamlari belgilari olti toifaga ajratilib, auksion orqali sotish yo‘lga qo‘yildi. Bu orqali davlat raqamlari bilan bog‘liq korrupsion omillarga barham berildi.
«UZB» yoki «AAA» kabi seriali davlat avtomobil raqamlari biror bir tashkilot yoki muayyan shaxslarga biriktirilmagan. Ushbu davlat raqamlari — ochiq savdoda bo‘lgan davlat raqam belgilari hisoblanadi. Masalan, «AAA» seriyali davlat raqamlari 2017 yildan buyon 36 million so‘mga sotilyapti, hozirda 50 dona raqam qolgan, bemalol murojaat qilishingiz mumkin.

«Автономера из серии «UZB» и «AAA» может купить любой желающий» — начальник ГУБДД
Об этом в ходе пресс-конференции в АИМК сообщил начальник главного управления безопасности дорожного движения МВД Олимжон Саидов.
По его словам, номера автомобилей с этими буквами не привязаны ни к одной из организаций республики. Их, как и «красивые» номера, можно купить через аукцион.
«Эти номерные знаки находятся в открытом доступе и их может приобрести каждый гражданин через аукцион», — рассказал глава ГУБДД.
Как стало известно, начиная с 2017 года, автономера серий «UZB» и «AAA» продавались по 36 млн сумов. В настоящее время свободными остаются всего 50 номеров с этими буквами.