Xitoyda vabo tarqaldi — bir inson vafot etgan
Xitoyning Ichki Mo‘g‘uliston muxtor tumanida yashagan bir inson 2 avgust kuni vabodan vafot etgan. TASS xabariga ko‘ra, vabo qurboni bilan muloqotda bo‘lgan 35 kishi ihotalangan.
Mahalliy hukumat epidemiologik xavfning uchinchi darajasini e’lon qildi. Ichki Mo‘g‘ulistonda vabo tarqalishi munosabati bilan, favqulodda vaziyatlarda harakatlanish rejasiga muvofiq, kasallikni nazorat qilish va tarqalishining oldini olish choralari ko‘rilgan.
Xitoy shimolidagi dasht hududlari hamda qo‘shni Mo‘g‘ulistonda ba’zida vabo tarqalishi kuzatiladi. Mahalliy aholi ayni kasallik tarqatuvchilari hisoblangan kemiruvchi jonivorlarning go‘shtini iste’mol qilishi buning asosiy sababchisidir.

В Китае зафиксировали вспышку чумы
Китайские медики зафиксировали смерть от кишечной формы чумы у жителя автономного района КНР Внутренняя Монголия. Врачи изолировали 35 человек, контактировавших с умершим, сообщает ТАСС.
На территории хошуна введен режим повышенной эпидемиологической опасности в связи с потенциально существующей угрозой возникновения локальных вспышек чумы, он будет действовать до конца 2020 года, говорится на сайте комитета.
В степной зоне в северной части Китая, а также в соседней Монголии иногда выявляют случаи заражения чумой. Зачастую это происходит из-за того, что местные жители время от времени употребляют в пищу мясо грызунов, что может привести к заражению чумой, поскольку эти животные являются переносчиками данного инфекционного заболевания.