Xorazmdagi Xalq deputatlari kengashi sessiyasida viloyatga hokim tayinlash masalasi ko‘rilmoqda
Sessiyada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etmoqda. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Davlatimiz rahbari Xorazm viloyati iqtisodiyotini rivojlantirish, aholining ijtimoiy sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha qator ishlar amalga oshirilayotganini qayd etdi.
Joriy yilda viloyatda 312 ta investitsiya loyihasi bajarilib, yangi korxonalar ishga tushirilgan. Yil yakuni bo‘yicha sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 16 foiz, eksport 22 foiz o‘sishi kutilmoqda.
100 ta davlat va xususiy maktabgacha ta’lim muassasalari tashkil etilib, bolalarni bog‘chalarga qamrab olish 33 foizga yetgan.
Xorazm uchun muhim bo‘lgan elektr energiyasi va toza ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash bo‘yicha ham muayyan ishlar qilindi. 254 kilometr elektr, 456 kilometr suv tarmoqlarida qurilish va rekonstruksiya ishlari amalga oshirildi.
Prezidentimiz o‘tgan davrda yaratilgan ish o‘rinlari yetarli emasligi, viloyatda ishsizlik saqlanib qolayotganini ta’kidladi. Iqtisodiyot tarmoqlarini ko‘paytirish, yangi sanoat korxonalari tashkil etish va mavjudlarini kengaytirish, qishloq xo‘jaligi, turizm va tadbirkorlikni rivojlantirish orqali bandlik darajasini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Sessiya kun tartibiga Xorazm viloyatiga hokim tayinlash masalasi kiritilgan.
Eslatib o‘tamiz, shu yilning aprelida Xorazm viloyati hokimi Ilgizar Sobirov lavozimdan olinib, uning o‘rniga vaqtincha hokim vazifasini bajaruvchi sifatida Farhod Ermanov tayinlangan edi.

На внеочередной сессии Хорезмского Кенгаша народных депутатов рассматривается вопрос о назначении хокима области
В городе Ургенче 30 ноября открылась внеочередная сессия Хорезмского областного Кенгаша народных депутатов. В сессии принимает участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Глава государства отметил, что в Хорезмской области проводится ряд работ по развитию экономики, улучшению социальных условий населения.
В текущем году в области реализованы 312 инвестиционных проектов, введены в строй новые предприятия. По итогам года ожидается, что объем производства промышленной продукции вырастет на 16 процентов, экспорт увеличится на 22 процента.
Организованы 100 государственных и негосударственных дошкольных образовательных учреждений, охват детей детскими садами достиг 33 процентов.
Конкретные меры приняты и для решения актуальных для Хорезма вопросов питьевого водоснабжения и электроснабжения. Построено и реконструировано 254 километра линий электропередачи, 456 километров водопроводной сети.
Президент отметил, что созданных за минувший период рабочих мест недостаточно, в области сохраняется безработица. Дал поручения по развитию экономики, организации новых и расширению действующих промышленных предприятий, повышению уровня занятости за счет развития сельского хозяйства, туризма и предпринимательства.