Eronning jangovar dronlari O‘zbekistonda chiqarilishi qat’iy inkor qilindi
Ukrainalik jurnalist Gordon o‘zining «Dimitriy Gordonnikida mehmonda» loyihasida isroillik milliarder Leonid Nevzlin bilan suhbat uyushtirib, unda Eronning bomba-dronlari O‘zbekistonda yig‘ilayotgani haqida aytib o‘tgandi.
O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa sanoati davlat qo‘mitasi ushbu holatga munosabat bildirib, O‘zbekiston Ukrainadagi harbiy xarakatlarda qo‘llanilayotgan eron jangovar uchuvchisiz uchish apparatlarining (jangovar dronlar) ishlab chiqarish (yig‘ish) maydoni ekanligi to‘g‘risidagi xabarlarni qat’iy inkor etdi.
«Ta’kidlash joizki O‘zbekiston hozirgi kunga qadar hech qachon Eron tomoni bilan hamkorlikda qurol-yarog‘  va harbiy texnika ishlab chiqarmaganligini va hozirgi kunda ham ishlab chiqarmayotganini ma’lum qiladi.
Shu munosabat bilan, Mudofaa sanoati davlat qo‘mitasi OAV orqali tekshirilmasdan turib tarqatilayotgan bu kabi xabarlar jamoatchilik e’tiborini yolg‘on ma’lumotlar bilan chalg‘itishi hamda O‘zbekistonning xorijiy davlatlar bilan do‘stona munosabatlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishiga sabab bo‘lishi mumkin deb hisoblaydi», deyiladi qo‘mita matbuot xizmati munosabatida.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Alisher Qodirov ushbu ayblovga munosabat bildirib, Tashqi ishlar va Mudofaa vazirliklari bu tuhmatni rasman rad etishi kerakligini aytib chiqqandi.

Узбекистан не осуществляет сборку иранской военной техники – МИД
Накануне в сети интернет распространилось видеоинтервью украинского журналиста и блогера Дмитрия Гордона с израильским предпринимателем Леонидом Невзлиным, в котором озвучена информация об осуществлении сборки иранских дронов на территории Узбекистана. В МИД Узбекистана прокомментировали эту информацию.
В ведомстве заявили, что Республика Узбекистан не осуществляет с Исламской Республикой Иран сотрудничество в военно-технической сфере и не производит сборку на своей территории иранской военной техники.
При этом до настоящего времени ни от украинской стороны, ни от других зарубежных партнеров официальных обращений по так называемому вопросу «сборки иранских дронов» не поступало.
«В связи с этим Министерство иностранных дел Республики Узбекистан обращается к официальным властям Украины с просьбой принять соответствующие меры по недопущению распространения украинскими медиа подобных безосновательных обвинений и другой недостоверной информации в отношении Узбекистана, способной нанести ущерб двусторонним отношениям», - говорится в заявлении.