Mirziyoyev Ko‘rfaz davlatlari tashkiloti bosh kotibini qabul qildi
O‘zbekiston bilan Kengash o‘rtasidagi konstruktiv muloqotni yanada rivojlantirish va hamkorlikni mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari mintaqalar o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi sur’atidan mamnunligini bildirdi hamda Toshkent shahrida o‘tgan tashqi ishlar vazirlari ikkinchi uchrashuvining samarali yakunlarini yuqori baholadi.
O‘tgan yili Jidda shahrida o‘tgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari birinchi sammitida erishilgan kelishuvlar ijrosining borishi muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomonidan investitsiya, savdo, yuqori texnologiyalar, turizm va boshqa yo‘nalishlarda ilgari surilgan tashabbus va takliflarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
2025 yilda Samarqand shahrida o‘tadigan ikkinchi sammit kun tartibini tayyorlash bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.

Президент принял генерального секретаря Совета сотрудничества арабских государств
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял генерального секретаря Совета сотрудничества арабских государств Залива Джасима бин Мухаммада аль-Будайви.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития конструктивного диалога и укрепления взаимодействия Узбекистана с Советом.
Глава нашего государства выразил удовлетворение нынешней динамикой многопланового сотрудничества между регионами и высоко оценил плодотворные итоги состоявшейся в городе Ташкенте второй встречи министров иностранных дел.
Обсужден ход выполнения договоренностей первого саммита стран Центральной Азии и арабских государств Залива, прошедшего в прошлом году в городе Джидде.
Особое внимание уделено практической реализации выдвинутых Узбекистаном инициатив и предложений в сфере инвестиций, торговли, высоких технологий, туризма и других направлениях.
Рассмотрены вопросы подготовки повестки дня второго саммита, который состоится в городе Самарканде в 2025 году.