Oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya Strategik hamkorlik kengashining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
![Oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya Strategik hamkorlik kengashining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi](https://xabar.uz/static/crop/3/8/920__95_3869402826.jpg)
Oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya Strategik hamkorlik kengashining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya yetakchisini qutlar ekan, o‘zaro hamkorlikda yuksak darajaga erishilganidan, mamlakatlarimiz parlamentlari, davlat idoralari, ishbilarmon doiralari va jamoatchiligi o‘rtasidagi aloqalar mustahkamlanib borayotganidan mamnun ekanligini bildirdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirish va mustahkamlashdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an mamlakatlarimizning qardoshlik rishtalariga asoslangan strategik sherikligi barcha sohalarda o‘zaro ishonch va hurmat ruhida rivoj topayotganini alohida qayd etdi.
Yetakchilar joriy yilda ikki davlat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi va strategik sheriklik munosabatlari yo‘lga qo‘yilganining 5 yilligi nishonlanayotganini mamnuniyat bilan ta’kidladilar.
Ikki mamlakat yetakchilarining rasmiy tashriflari va muntazam muloqotlari siyosiy muloqotni mustahkamlashga xizmat qilib, sermahsul amaliy sheriklik uchun keng imkoniyatlar ochdi.
Savdo va investitsiya sohalarida aloqalar jadal rivojlanmoqda. Jumladan, keyingi yillarda o‘zaro tovar ayirboshlash 2,5 barobarga o‘sib, 3,6 milliard dollardan oshdi. Qo‘shma korxonalar soni 5 barobar ko‘payib, 2 mingdan ortdi. Investitsiyaviy hamkorlik ko‘rsatkichlari 70 barobarga o‘sdi.
Ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida tomonlar sheriklikni, shu jumladan savdo va iqtisodiyot, investitsiyalar, transport, to‘qimachilik, energetika, qishloq xo‘jaligi, madaniy-gumanitar almashinuv kabi sohalarda yanada kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlariga batafsil to‘xtaldilar.
O‘zbekistondagi islohotlar borasida hamkorlikni mustahkamlash, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy qilish, fan, ta’lim, san’at, kino, turizm va axborot sohalaridagi sheriklikni chuqurlashtirishga kelishib olindi.
Yig‘ilish yakunida O‘zbekiston va Turkiya o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiquvchi muhim hujjatlar imzolanishi ta’kidlandi. Preferensial savdo to‘g‘risida, qurilish, sog‘liqni saqlash, adliya, bojxona va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelishuvlar shular jumlasidan. Oliy darajadagi O‘zbekiston-Turkiya Strategiye hamkorlik kengashi yig‘ilishi qarorlarini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma «yo‘l xaritasi»ni qabul qilish rejalashtirilgan.
Hamkorlik ko‘lami kengayganini hisobga olib, tomonlar ikki tomonlama munosabatlarni yangi darajaga – keng qamrovli strategik sheriklik bosqichiga olib chiqishga qaror qildilar.
Muzokaralar yakunida Rejep Tayyip Erdog‘an Shavkat Mirziyoyevga ikki tomonlama Strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etish uchun Turkiyaga tashrif bilan kelishni taklif etdi.

Состоялось второе заседание Узбекско-Турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня
В соответствии с программой состоялось второе заседание Узбекско-Турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Приветствуя лидера Турции, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выразил удовлетворение достигнутым уровнем сотрудничества, укреплением взаимодействия между парламентами, государственными органами, деловыми и общественными кругами двух стран.
Глава нашего государства отметил, что Узбекистан заинтересован в дальнейшем наращивании и укреплении многоплановых узбекско-турецких отношений.
Президент Турции Режеп Тайип Эрдоган особо подчеркнул, что стратегическое партнерство двух стран, «основанное на родственных узах», развивается во всех сферах, в атмосфере взаимного доверия и уважения.
Лидерами с удовлетворением отмечено, что в текущем году отмечается 30-летие установления дипломатических связей и 5-летие основания отношений стратегического партнерства между двумя государствами.
Обмены официальными визитами и регулярные контакты между лидерами двух стран способствовали укреплению конструктивного политического диалога и открыли широкие возможности для плодотворного практического партнерства.
Динамично развиваются торговые и инвестиционные связи. Так, за последние годы взаимный товарооборот вырос в 2,5 раза, превысив 3,6 миллиарда долларов США. Количество совместных предприятий увеличилось в 5 раз и превысило 2 тысячи. Показатели инвестиционного сотрудничества выросли в 70 раз.
В целях дальнейшего наращивания двустороннего сотрудничества стороны подробно остановились на приоритетных направлениях дальнейшего расширения взаимодействия, в частности по таким направлениям, как в сферах торговли и экономики, инвестиций, транспорта, текстильной промышленности, энергетики, сельского хозяйства, здравоохранения, культурно-гуманитарных обменов.
Достигнуты договоренности об укреплении сотрудничества в проведении реформ в Узбекистане, системном взаимодействии во внедрении механизмов государственно-частного партнерства, углублении сотрудничества в сфере науки, образования, искусства, кино, туризма и информации.
Отмечено, что по итогам заседания будут подписаны важные документы, выводящие сотрудничество между Узбекистаном и Турцией на новый уровень. Среди них — соглашения о преференциальной торговле, развитии сотрудничества в области строительства, здравоохранения, юстиций, таможенного обмена и др. Планируется принятие совместной «дорожной карты» для практической реализации решений состоявшегося заседания Узбекско-Турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
Учитывая достигнутые масштабы сотрудничества, стороны решили поднять двусторонние отношения на новый уровень — всеобъемлющего стратегического партнерства.
В завершение переговоров Режеп Тайип Эрдоган пригласил Шавката Мирзиёева посетить Турцию для участия в очередном заседании Совета стратегического сотрудничества.