O‘zbekistonning Maltadagi birinchi elchisi tayinlandi
O‘zbekistonning Maltadagi birinchi elchisi Abat Fayzullayev (qarorgohi Rim shahrida joylashgan) ushbu mamlakat Prezidenti Miriam Spiteri Debonoga ishonch yorliqlarini topshirdi.
Tantanali tadbirdan so‘ng bo‘lib o‘tgan qisqacha muloqot chog‘ida Malta yetakchisi O‘zbekiston Prezidenti tomonidan olib borilayotgan ochiq va pragmatik tashqi siyosat natijasida ikki tomonlama munosabatlar faollashganini ta’kidladi.
Uchrashuvda xalqaro tashkilotlar, shu jumladan BMT va YeXHT doirasidagi o‘zaro tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga alohida urg‘u qaratildi.
Ta’kidlash lozimki, so‘nggi bir yil ichida ikki tomonlama munosabatlarda yangi dinamika kuzatildi. Xususan, ikki mamlakat tashqi ishlar vazirlari 2024 yil sentyabr oyida Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasi yig‘ilishi doirasida ilk bor samarali uchrashuv o‘tkazdilar. Joriy yilning yanvar oyida Maltaning O‘zbekistondagi birinchi elchisi (qarorgohi Moskva shahrida joylashgan) tayinlandi, shuningdek, Valletta shahrida ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida siyosiy maslahatlashuvlarning birinchi davrasi bo‘lib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, Abat Fayzullayev 2023 yil noyabr oyidan buyon O‘zbekistonning Italiyadagi elchisi va Rimdagi xalqaro tashkilotlar (FAO, QXRXJ, BOOD) huzuridagi doimiy vakili hamda 2024 yil dekabr oyidan boshlab O‘zbekistonning Kiprdagi elchisi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda.
Abat Fayzullayev 2020-2023 yillarda O‘zbekistonning Avstriyadagi va o‘rindoshlik asosida Vengriyadagi elchisi sifatida ishlagan. U bir vaqtning o‘zida O‘zbekistonning Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti hamda Venadagi boshqa xalqaro tashkilotlar huzuridagi doimiy vakili lavozimida faoliyat olib borgan.

Назначен первый посол Узбекистана в Мальте
Первый посол Узбекистана на Мальте с резиденцией в Риме Абат Файзуллаев вручил верительные грамоты Президенту страны Мириам Спитери Дебоно, сообщает ИА «Дунё».
В ходе встречи, состоявшейся в рамках мероприятия, мальтийский лидер подчеркнула активизацию двусторонних отношений в результате открытой и прагматичной внешней политики, проводимой Президентом Узбекистана. Отмечено, что, несмотря на географическую удаленность наших стран, взаимосвязанные интересы и цели служат развитию многогранного сотрудничества.
Отдельное внимание удулено вопросам взаимной поддержки кандидатур и инициатив двух стран в рамках международных организаций, включая ООН и ОБСЕ.
Следует отметить, что за последний год в двусторонних отношениях наметилась новая динамика. В частности, министры иностранных дел двух стран впервые провели плодотворную встречу в сентябре 2024 года в рамках участия в заседании Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке. В январе этого года был назначен посол Мальты в Узбекистане с резиденцией в Москве, а в Валлетте состоялся первый раунд консультаций между министерствами иностранных дел двух стран.
Напомним, что Абат Файзуллаев с ноября 2023 года является послом Узбекистана в Италии и Постоянным представителем при международных организациях в Риме (ФАО, ВОЗ, УНП ООН), а с декабря 2024 года — первым послом на Кипре.