O‘zbekiston prezidenti rasmiy tashrif bilan Xitoyga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning taklifiga binoan 30-avgust kuni rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatga jo‘nab ketdi.
Tashrif dasturiga muvofiq, davlatimiz rahbari 31-avgust — 1-sentyabr kunlari Tyanszin shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisi va «ShHT plyus» formatidagi uchrashuvda ishtirok etadi.
ShHT doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni ustuvor yo‘nalishlarda yanada rivojlantirish va tashkilot faoliyatini takomillashtirishning dolzarb masalalari muhokama qilinadi.
Tyanszin deklaratsiyasi, qo‘shma hujjat va qarorlar qabul qilinishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston yetakchisi 2-sentyabr kuni Pekin shahrida XXR Raisi Si Szinpin bilan muzokaralar, shuningdek, xorijiy delegatsiyalar rahbarlari va Xitoyning ishbilarmon doiralari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazadi.
3-sentyabr kuni davlatimiz rahbari Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина 30 августа отбыл в эту страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания, 31 августа – 1 сентября в городе Тяньцзине Глава нашего государства примет участие в работе очередного заседания Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества и встрече в формате «ШОС плюс».
Будут обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества в рамках ШОС в приоритетных направлениях и совершенствования деятельности организации.
Планируется принятие Тяньцзиньской декларации, совместных документов и решений.
Лидер нашей страны 2 сентября проведет в городе Пекине переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, а также ряд встреч с главами зарубежных делегаций и представителями деловых кругов Китая.
3 сентября предусматривается участие Президента Узбекистана в торжественных мероприятиях по случаю 80-летия Победы во Второй мировой войне.