So‘nggi sakkiz yilda O‘zbekistonda inson haq-huquqini himoya qilish, munosib ish joyi bilan ta’minlash, daromadini oshirish, turmush sharoitini yaxshilashga qaratilgan ulkan ishlarni amalga oshirildi, dedi O‘zbekiston prezidenti Namangandagi xalqaro forumdagi nutqida.
Barcha sa’y-harakatlar har bir inson, ayniqsa, yoshlar va xotin-qizlar o‘z salohiyatini to‘liq namoyon etishi uchun sharoit yaratish va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratildi.
Eng murakkab davrda kambag‘allikka qarshi kurash davlat siyosati darajasiga olib chiqilib, umummilliy harakatga aylantirildi.
Davlatimiz rahbari o‘sha paytda bizda kambag‘allik darajasini baholash bo‘yicha aniq mezon va metodologiya yo‘q bo‘lganini qayd etdi. Jahon banki va BMT institutlari bilan hamkorlikda xalqaro tajriba asosida kambag‘allikning milliy mezonlari ishlab chiqildi.
Yangilangan Konstitutsiyamizda pensiyalar, nafaqalar va ijtimoiy yordam miqdori eng kam iste’mol xarajatlaridan oz bo‘lmasligi qat’iy belgilab qo‘yildi.
Izchil islohotlar tufayli 7,5 million aholi kambag‘allikdan chiqarilib, kambag‘allik darajasi 2024-yilda 8,9 foizga tushirildi. Yil yakunigacha uni 6 foizgacha kamaytirish maqsad qilingan.
Bunday natijaga erishishda o‘tgan davrda O‘zbekiston iqtisodiyoti 2 karra o‘sgani, yil yakuni bilan jon boshiga daromad 3,5 ming dollarga yetishi muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
Prezident ta’kidlashicha, yangi tashabbus va tajribalarni sinovdan o‘tkazib, dunyodagi ijobiy yutuqlarni o‘rganib, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha Yangi O‘zbekiston modeli yaratildi.
Avvalo, o‘tish davrining muhim instrumenti bo‘lgan manzilli ijtimoiy daftarlar joriy etilib, barcha ehtiyojmand oilalar qamrab olindi.
Masalan, pandemiya davrida 800 ming oilaga bepul dori-darmon, 255 ming oilaga oziq-ovqat mahsulotlari, yana 1 million 200 ming oilaga ijtimoiy nafaqalar berildi.
Natijada 5 million 200 ming nafar odam «kambag‘allik qopqoni»ga tushib qolishdan himoya qilindi va shu bilan birga, iqtisodiy retsessiyaning oldi olindi.

За последние восемь лет в Узбекистане были осуществлены огромные работы, направленные на защиту прав человека, обеспечение достойными рабочими местами, повышение доходов и улучшение условий жизни, — сказал Президент Узбекистана в своём выступлении на международном форуме в Намангане.
Все усилия были сосредоточены на создании условий и расширении возможностей для каждого человека, особенно для молодёжи и женщин, чтобы они могли в полной мере реализовать свой потенциал.
В самый сложный период борьба с бедностью была поднята до уровня государственной политики и превратилась в общенациональное движение.
Глава государства отметил, что в то время в стране не существовало чётких критериев и методологии оценки уровня бедности. Совместно с Всемирным банком и институтами ООН на основе международного опыта были разработаны национальные критерии бедности.
В обновлённой Конституции было чётко закреплено, что размер пенсий, пособий и социальной помощи не может быть ниже минимальных потребительских расходов.
Благодаря последовательным реформам 7,5 миллиона человек были выведены из бедности, а уровень бедности в 2024 году снизился до 8,9 процента. До конца года поставлена цель уменьшить его до 6 процентов.
Достижению таких результатов способствовал тот факт, что за этот период экономика Узбекистана выросла в 2 раза, а доход на душу населения к концу года достигнет 3,5 тысячи долларов.
Президент подчеркнул, что, испытывая новые инициативы и практики, изучая положительный мировой опыт, Узбекистан создал собственную модель сокращения бедности — «Новый Узбекистан».
Прежде всего, как важный инструмент переходного периода, были внедрены адресные социальные реестры, охватившие все нуждающиеся семьи.
Например, в период пандемии 800 тысячам семей были предоставлены бесплатные лекарства, 255 тысячам — продовольственные товары, ещё 1,2 миллиона семей получили социальные пособия.
В результате 5,2 миллиона человек были защищены от попадания в «ловушку бедности» и, одновременно с этим, удалось предотвратить экономическую рецессию.