Prezident tantanali marosimda ishtirok etdi
Ikki tomonlama muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev Olmaota shahrida Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti hamda Chirchiq shahrida M.Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston davlat universitetining filiallarini tantanali ravishda ochdilar.
O‘zbek va qozoq oliygohlari filiallarining o‘zaro ochilishi ikki qardosh mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarning jadal rivojlanayotganidan yana bir dalolat bo‘ldi.
Mazkur ta’lim muassasalarida talab yuqori bo‘lgan texnik yo‘nalishlar bo‘yicha malakali kadrlar tayyorlanadi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari «Sian - Xorg‘os - Olmaota - Sariyog‘och - Toshkent» yo‘nalishi bo‘yicha birinchi yuk poyezdining yetib kelishiga bag‘ishlangan marosimda ham ishtirok etdilar.
Yuk poyezdi Sian shahridagi Qozog‘iston-Xitoy terminalidan «Xorg‘os» quruq portiga yo‘l oldi. U yerda konteynerlar qayta ortildi va Qozog‘iston temir yo‘llari bo‘ylab «Sariyog‘och» stansiyasi orqali so‘nggi manzilga – «Toshkent» stansiyasiga jo‘natildi.

Главы государств приняли участие в церемонии запуска совместных проектов
По завершении двусторонних переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев торжественно открыли филиалы Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства в городе Алматы и Южно-казахстанского государственного университета имени М.Ауэзова в городе Чирчике.
Взаимное открытие филиалов узбекского и казахстанского стало еще одним свидетельством динамично развивающихся многоплановых отношений между двумя братскими странами.
В указанных образовательных учреждениях будут готовить высококвалифицированные кадры по востребованным техническим направлениям.
Главы Узбекистана и Казахстана также приняли участие в церемонии прибытия первого грузового поезда по маршруту «Сиань – Хоргос – Алматы-Сарыагач – Ташкент».
Грузовой поезд отправился с казахстанско-китайского терминала в Сиане в сухой порт «Хоргос». Там контейнеры были перегружены и отправлены по железным дорогам Казахстана через станцию «Сарыагач» в конечный пункт на станцию «Ташкент».
Этот маршрут позволит сократить время грузоперевозок, тем самым придав мощный импульс наращиванию торговли.