Telegram | Otabek Umarov
O‘zbekiston Prezidenti davlat xavfsizlik xizmati tashkil etilgani munosabati bilan 12 ta qonun hamda 3 ta kodeksga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
Senat majlisida parlament a’zolari «Xavfsizlik va mudofaa sohasidagi qonun hujjatlari takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi qonunni ko‘rib chiqishgan.
Xususan, O‘zbekiston Prezidenti davlat xavfsizlik xizmatining terrorizmga qarshi kurashish, tezkor-qidiruv faoliyati, huquqbuzarliklarning oldini olish bo‘yicha vakolatlari nazarda tutilmoqda.
Shuningdek, muddatli harbiy xizmatni ofitserlar tarkibi lavozimlarida o‘tayotgan ofitserlar uchun va muddatli harbiy xizmatni oddiy askarlar hamda serjantlar tarkibi lavozimlarida o‘tayotgan harbiy xizmatchilar uchun muddatli harbiy xizmatni o‘tashning yagona muddati belgilangan.
Bundan tashqari, chaqiriluvchilarni harbiy-texnika mutaxassisliklari bo‘yicha tayyorlash Mudofaaga ko‘maklashuvchi «Vatanparvar» tashkilotining o‘quv muassasalarida emas, balki Mudofaa ishlari boshqarmalari huzuridagi chaqiriluvchilarni harbiy-texnika mutaxassisliklari bo‘yicha tayyorlash markazlarida amalga oshiriladi.

Государственной службе безопасности Президента дали новые полномочия
На 21 пленарном заседании Сената одобрен Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства в сфере безопасности и обороны».
Законом вносятся изменения и дополнения в 12 законов и 3 кодекса Республики Узбекистан в связи с совершенствованием деятельности Государственной службы безопасности Президента Республики Узбекистан.
В частности, предусматриваются полномочия Государственной службы безопасности Президента Республики Узбекистан по борьбе с терроризмом, оперативно-розыскной деятельности, профилактике правонарушений и др.
В целях дальнейшего совершенствование системы военной подготовки вносятся изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «О всеобщей воинской обязанности и военной службе».
В частности, устанавливается единый срок прохождения срочной военной службы, как для офицеров, проходящих срочную военную службу на должностях офицерского состава, так и для военнослужащих, проходящих срочную военную службу на должностях рядового и сержантского составов.