Quddusning Tramp tomonidan tan olinishi nega muammo tug‘diradi?
AQSh prezidenti shu yilning 6 dekabr kuni Quddus shahrini bundan buyon Isroil poytaxti sifatida tan olishini e’lon qildi. Xo‘sh, uning bu qarori qanday oqibatlarga olib kelishi mumkin?
Nega Quddus uzoq vaqtdan buyon bahsli hudud bo‘lib qolmoqda?
Dunyodagi uch yirik din vakillari — musulmonlar, yahudiylar va nasroniylar uchun muqaddas sanalgan Quddus shahri borasidagi mojaroning yaqin tarixi Usmoniylar imperiyasi qudratiga darz ketgan Birinchi jahon urushi oxiriga borib taqaladi. Poytaxti Quddus shahri bo‘lgan Falastinni o‘z mandati ostiga olgan Buyuk Britaniya 1917-yildan boshlab Falastin hududida «yahudiy xalqi uchun boshpana» yaratish shartini ham qabul qiladi.
1947-yilda BMT mamlakatni ikki — yahudiy va arab davlatiga bo‘lish uchun ovozga qo‘yadi. Bunda Quddus shahri muqaddas qadamjolarga tashrif buyurish erkinligini kafolati sifatida BMT nazoratida qolishi kerak edi. Shunga qaramay, 1949-yilda Britaniya mandati nihoyasiga yetganidan va birinchi arab-isroil urushidan so‘ng yosh Isroil davlati o‘z poytaxtini Tel-Avivdan G‘arbiy Quddusga ko‘chiradi.
1967-yilgi urushdan buyon, ya’ni falastinliklar yashaydigan sharqiy hududlarni ham egallaganidan keyin Isroil Quddusni o‘z davlatining «bo‘linmas va abadiy» poytaxti sifatida ko‘rib keladi. 1980-yilda Isroil parlamenti — knesset shaharni «qayta birlashgan poytaxt» sifatida e’lon qiladi. Lekin dunyodagi biror bir davlat buni tan olgani yo‘q. BMT esa shaharning mavqeini ikki davlatning o‘zaro kelishuvi orqali hal etilishini istaydi. O‘z navbatida Falastinliklar ham bu hududda o‘z poytaxtlarini o‘rnatish istagini bildiradilar.
Quddusning hozirgi holati qanday?
Bugungi kunda shahar ikki qismga bo‘linganicha qolmoqda. Isroilning boshqaruv institutlari (parlament, vazirliklar, markaziy bank…) joylashgan g‘arbiy qismida asosan yahudiylar istiqomat qiladi (shaharning 300 ming aholisidan 290 mingi yahudiy). Falastin muxtoriyatiga tegishli bo‘lgan sharqiy qismda esa 500 ming aholi istiqomat qiladi, shundan 60% arablar, 40% yahudiylar. Bu hudud muqaddas qadamjolar joylashgan shaharning eski shahar qismini o‘z ichiga oladi. Ammo, bir necha yillardan buyon Isroil Sharqiy Quddus hududiga yahudiylarni ko‘chirish maqsadida noqonuniy ravishda turarjoy binolari qurishni davom ettirmoqda.
Trampning qarori qanday oqibatlarga olib keladi?
Quddusni Isroil poytaxti sifatida tan olishi bilan Donald Tramp, falastinliklarning noroziligini xayoliga ham keltirmasdan, Isroilning bir paytlar qilgan so‘roviga roziligini bildirdi. Isroil tomoni rad etib keladigan shaharni bo‘lish haqida gapirishdan esa o‘zini tiydi.
Bundan tashqari, bu qaror AQSh elchixonasining Quddus shahriga ko‘chirilishiga ham olib keladi. Bugungi kunda barcha davlatlar elchixonalari singari AQSh elchixonasi ham Tel-Aviv shahrida joylashgan. Tel-Aviv Isroilning ikkinchi eng yirik shahri hisoblanadi.
Fransiyaning ham elchixonasi Tel- Avivda joylashgan. O‘z navbatida Falastin muxtoriyati bilan aloqalarni rivojlantirish maqsadida Sharqiy Quddusda ham Fransiya Konsulligi faoliyat yuritadi.
Aslini olganda, Tramp 1995 yilda Kongres tomonidan qabul qilingan va o‘tmishdoshlari tomonidan har 6 oyda ortga surib kelinayotgan qaror ijrosini ta’minladi. Bu haqida u o‘z saylovoldi kampaniyasida ma’lum qilgan edi va so‘zida turishini aytib o‘tgan edi.
Quddusning poytaxt sifatida tan olinishi tinchlik muzokaralari jarayoniga xavf soladimi?
AQSh 40 yildan buyon Isroil-Falastin tinchlik muzokaralarida asosiy vositachi rolini o‘ynab kelgan. U Isroilning yaqin ittifoqchisi, 1967 va 1973 yillardagi arab-isroil urushida Isroilni qo‘llab-quvvatlagan va bugungi kunda ham keng ko‘lamda yordam berib kelmoqda. Trampdan oldingi prezidentlar ikki taraf o‘rtasidagi muzokaralarning oson kechishini ta’minlash maqsadida betaraf, xolis vositachi sifatida qolishni ma’qul ko‘rishgan.
Ularning muvaffaqiyatlaridan o‘zib ketishiga ishongan Tramp, bu muammoni hal qila olishini ko‘rsatib qo‘ydi. U kuyovi Jared Kushnerga AQSh ittifoqchilari bo‘lgan arab davlatlari — Saudiya Arabistoni, BAA va Misr bilan muzokaralar olib borishni topshirdi. Lekin arab davlatlari yetakchilari AQShning bu qarorini faqatgina qoralay olishdi, xolos. Falastinliklar esa, o‘z navbatida, aytarli hech qanday foyda bermagan tinchlik muzokaralarini davom ettirish zarurligini shubha ostiga olmoqdalar.
AQSh prezidenti qaroriga qanday munosabatlar bildirildi
Trampning bu qarori AQShni dunyo siyosiy sahnasida yolg‘izlatib qo‘ydi. Faqatgina Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyahu buni «tarixiy kun» deb atadi. Qo‘shimchasiga bu qaror Isroil va arab monarxlari o‘rtasidagi ularning mintaqadagi umumiy dushmani bo‘lmish Eronga qarshi yaqinlashuvini ham murakkablashtiradi.
Amerikaliklarning bu qaroriga noroziliklarini bildirgan bo‘lishlariga qaramay, arab davlatlari tarafidan biror bir amaliy harakat bo‘lgani yo‘q. Aholisi eng ko‘p bo‘lgan arab davlati Misr va ikki muqaddas shahar qo‘riqchisi Saudiya Arabistoni AQSh bilan iliq munosabatlarini saqlab qolishga muhtojlar. Misr prezidenti Sisi janoblari iqtisodiy jihatdan Vashingtonga qaram va inson huquqlari borasidagi qilmishlarining unutilishini juda istaydi. Saudiya Arabistoni esa Eron bilan kurashda Trampning madadida ishonadi.
Falastinliklar nima qila oladilar?
O‘rdun (Iordan) daryosining g‘arbiy sohilini boshqarib turgan Falastin muxtoriyatining harakat doirasi juda cheklangan. U AQShga orqa o‘girib tinchlik muzokaralaridan chiqib ketishi mumkin, ammo bu davlat Falastin byudjetining ham asosiy moliyalashtiruvchisi hisoblanadi. O‘z navbatida, Falastin prezidenti Mahmud Abbos ham diplomatik yoki huquqiy tomondan BMT yoki Xalqaro Sud qoshidagi yuqori organlarga murojaat qilishi mumkin.
Shuningdek, Falastin shu yozda Isroil bilan amalga oshirilgan xavfsizlik kelishuvini ham bekor qilishi mumkin. Agar bunday qiladigan bo‘lsa, O‘rdun daryosi g‘arbiy sohilidagi nazoratning bir qismini qo‘ldan boy berishi xavfi bor. Chunki Falastin bu hududda G‘azo sektorida boshqaruvni ushlab turgan HAMAS tashkilotining ta’siri yoyilishini istamaydi va bunga doimiy to‘sqinlik qilib keladi.
Mamlakatda barcha tashkilotlar umumiy norozilik namoyishlariga chaqirishdi. Tinchlik muzokaralariga hech qachon ishonmagan HAMAS «yangi Intifada (qo‘zg‘olon)»ga chaqirgan (Isroil agressiyasiga qarshi bunday qo‘zg‘olonlar 1987 va 2000-yillarda bo‘lib o‘tgan, tahririyat).

Почему признание Иерусалима Трампом может породить проблемы?
Признание Дональдом Трампом города Иерусалима в качестве столицы Израиля, открывает новую страничку в конфликте  Израиля и Палестины. Известное издание Франции «Le Monde» опубликовало на своем сайте крупную аналитическую статью на эту тему.
Президент США 6 декабря этого года объявил о признании Иерусалима в качестве столицы Израиля. К каким же последствиям может привести подобное решение?
Почему Иерусалим в течение долгого времени остаётся спорной территорией?
Ближайшая история Иерусалимского конфликта, города, который считается святыней для представителей трёх крупнейших религий мира – мусульман, иудеев и христина, упирается в Первую мировую войну, которая стала трещиной в мощи Османской империи. Великобритания, принявшая Палестину, столицей которой является Иерусалим, под свой мандат, приняв при этом и условие создания “убежища для еврейского народа”.
В 1947 году ООН поставил на голосование вопрос разделения страны на две части – еврейскую и арабскую. При этом, Иерусалим должен был остаться под контролем ООН, в качестве гарантии свободы посещения святых мест. Несмотря на это, после того как в 1949 году мандат Британии был окончен и первая арабско-израильская война подошла к концу, молодой Израиль перевёл свою столицу из Израиля в Восточный Иерусалим.
После войны 1967 года, то есть, после того, как Израиль завладел и восточными территориями, Израиль считает Иерусалим “неделимой и вечной” столицей Израиля. В 1980 году Израильский парламент провозгласил город кнессет в качестве  «вновь объединённой столицы». Но ни одна страна не признала это. А ООН добивается решения вопроса статуса города по взаимному соглашению двух стран. В свою очередь, и палестинцы выражают желание установить свою столицу на этой территории.
Каково сегодняшнее положение Иерусалима?
В настоящее время город остаётся разделённым на два. На западной стороне города, где расположены институты правления Израиля (парламент, министерства, центральный банк...) проживают в основном евреи (290 тысяч из 300 тысяч населения – евреи). На восточной части, которая находится под юрисдикцией Палестины проживает 500 тысяч населения, 60 % из них арабы, % евреи. Эта территория включает в себя старую часть города, в которой расположены святыни. Но вот уже несколько лет, Израиль продолжает незаконно строить жилые дома, с целью переселения евреев в восточную часть города.
К каким последствиям приведёт решение Трампа?
Признавая Иерусалим в качестве столицы Израиля, Дональд Трамп даже не думая о том, что палестинцы против этого решения, дал своё согласие на давнишний запрос Израиля. Израильская сторона воздержалась от комментариев по вопросу разделения города, который всегда отклоняла.
Кроме того, это решение повлечет за собой перевод посольства США в Иерусалим. В настоящее время, как и посольства всех стран, посольство США расположено в Тель-Авиве. Тель-Авив считается вторым по величине городом Израиля.
Посольство Франции также расположено в Тель-Авиве.  В свою очередь, в целях развития отношений с администрацией Палестины, в Восточном Иерусалиме тоже действует консульство Франции.
По факту, Трамп обеспечил исполнение решения, которое было принято Конгрессом в 1995 году и отсрочивалось каждые 6 месяцев прошлыми коллегами Трампа. Он сообщал об этом во время своей предвыборной кампании и говорил, что выполнит своё обещание.
Опасно ли признание Иерусалима столицей для процесса мировых переговоров?
Вот уже 40 лет США играло роль основного посредника в мировых переговорах Израиля и Палестины. Они являются близкими союзниками Израиля, поддерживали Израиль во время арабской-израильской войны в 1967 и 1973 годах и сегодня оказывают всестороннюю поддержку. Предшественники Трампа предпочитали держать нейтралитет в качестве объективного посредника, для обеспечения легкого течения двухсторонних переговоров.
Трамп, будучи уверенным что добьётся большего успеха, показал, что он в силах решить эту проблему. Он поручил своему зятю Джаред Кушнеру ведение переговоров с арабскими государствами – сюзниками США – Саудовской Аравией, ОАЭ и Египтом. Но лидеры, арабских государств смогли всего лишь осудить это решение США. А палестинцы, в свою очередь, взяли под сомнение необходимость продолжения мировых переговоров.
Какую реакцию вызвало решение Трампа?
Это решение Трампа сделало США изгоем на мировой политической арене. Только Беньямин Нитаньяху назвал это «историческим днём». Вдобавок, это решение усложнило сближение Израиля и арабских стран, против их общего врага Ирана.
Несмотря на то, что американцы выразили несогласие с данным решением, никаких практических действий от арабских стран не последовало. Самая густонаселенная арабская страна Египет и страж двух святых городов Саудовская Аравия нуждаются в сохранении тёплых отношений с США. Президент Египта господин Сиси экономически зависим от США и очень хочет, чтобы его деяния по правам человека остались в забытьи. А Саудовская Аравия верит в помощь Трампа в борьбе с Ираном.
На что способны палестинцы?
Спектр действий администрации Палестины, которая управляет западным берегом реки Иордан очень ограничен. Она может повернуться спиной к США, однако эта страна является основным источником финансировая и для бюджета Палестины. В свою очередь, президент Палестины Махмуд Аббас тоже может обратиться в ООН или верховные органы при Международном суде по дипломатической или правовой линии.
Этим летом Палестина может также отменить сделку по безопасности с Израилем. Если это произойдет, существует риск того, что река Иордан потеряет часть своего контроля на западном побережье. Потому что Палестина не хочет и постоянно препятствует распространению действия организации ХАМАС, который контролирует сектор Газа в этом регионе.
Все организации в стране были вызваны для всеобщих протестов. ХАМАС, который никогда не верил мирным переговорам, призывал к «новой интифаде» (восстанию) (такие восстания против израильской агрессии происходили в 1987 и 2000 годах).