Shavkat Mirziyoyev Kuvayt Valiahdi bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-fevral kuni Al-Kuvayt shahriga tashrif doirasida ushbu mamlakat Valiahdi Shayx Saboh as-Saboh bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Kuvayt o‘rtasidagi do‘stlik va keng qamrovli sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Valiahdga samimiy qabul va alohida e’tibor uchun minnatdorlik bildirdi.
Kuni kecha bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi tarixiy muzokaralar, hukumat a’zolari va yetakchi kompaniyalar bilan sermahsul uchrashuvlar ko‘p qirrali O‘zbekiston-Kuvayt munosabatlarini kengaytirish uchun mustahkam asos bo‘lishi ta’kidlandi.
Oliy va yuqori darajada yaqin muloqot va almashinuvlarni davom ettirishga kelishib olindi. Investitsiyalarni jalb qilish uchun platformani tez fursatda ishga tushirish, agrosanoat majmui, transport va logistika, sog‘liqni saqlash, ta’lim, farmatsevtika, infratuzilma va boshqa yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishga kelishib olindi.
«Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi» muloqoti doirasidagi tashabbuslarni o‘zaro qo‘llab-quvvatlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Qabul qilingan barcha qaror va kelishuvlar ijrosi ustidan birgalikda nazorat o‘rnatish masalasi kelishib olindi.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с наследным принцем Кувейта
18 февраля в рамках второго дня программы пребывания в городе Эль-Кувейте Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с Наследным принцем этой страны Шейхом Сабахом ас-Сабахом.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-кувейтских отношений дружбы и всеобъемлющего партнерства.
В начале беседы лидер Узбекистана выразил Наследному принцу искреннюю признательность за радушный прием и особое внимание.
Подчеркнуто, что прошедшие накануне исторические переговоры на высшем уровне, плодотворные встречи с членами правительства и ведущими компаниями формируют прочную основу для расширения узбекско-кувейтских многоплановых отношений.
Условлено о продолжении тесных контактов и обменов на высшем и высоком уровне. Достигнуты договоренности о скорейшем запуске Платформы для привлечения инвестиций, реализации проектов кооперации в агропромышленном комплексе, сфере транспорта и логистики, здравоохранения, образования, фармацевтики, инфраструктуры и других направлениях.
Отдельное внимание уделено вопросам взаимной поддержки инициатив в рамках диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
Согласован вопрос установления совместного контроля за выполнением всех принятых решений и договоренностей.