Shavkat Mirziyoyev Moskvadagi G‘alaba paradida ishtirok etdi (foto)
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9 may kuni Moskva shahrida Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 81 yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlarda ishtirok etdi.
Qizil maydonda G‘alaba paradi bo‘lib o‘tdi. Unda Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Laos Prezidenti Txonglun Sisulit, Malayziya Podshohi Sulton Ibrohim, Slovakiya Hukumati Raisi Robert Fitso va boshqa xorijiy delegatsiyalar rahbarlari ham qatnashdi.
Ikkinchi jahon urushidagi G‘alaba millionlab insonlarning mislsiz jasorati, matonati va fidoyiligi evaziga qo‘lga kiritilgan buyuk tarixiy voqeadir. Bu umumiy G‘alabaga janggohlarda va front ortida chinakam qahramonlik ko‘rsatgan O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqining ham munosib hissasi bor.
Urush arafasida respublikamiz aholisi 6 million nafardan ziyod edi. Sinovli yillarda qariyb 2 million nafar o‘zbekistonlik frontga safarbar etildi. Qonli janglarda 538 mingdan ortiq yurtdoshimiz halok bo‘ldi, 158 mingdan ziyodi bedarak yo‘qoldi.
Jasorati, mardligi va harbiy mahorati uchun O‘zbekistonning 214 mingdan ortiq askar va ofitserlari jangovar orden va medallar bilan taqdirlandi. 301 nafar yurtdoshimizga Sovet Ittifoqi Qahramoni unvoni berildi, yana 70 nafari “Shon-sharaf” ordenining to‘liq kavaleri bo‘ldi.
O‘zbekiston xalqining front ortidagi fidokorona mehnati ham G‘alabaga ulkan hissa bo‘lib qo‘shildi. Respublikamiz frontning ishonchli tayanchiga aylanib, oziq-ovqat, kiyim-kechak, dori-darmon, qurol-yarog‘ va boshqa zarur mahsulotlarni yetkazib berdi. Qisqa muddatda O‘zbekiston hududida 170 dan ortiq evakuatsiya qilingan korxona joylashtirilib, mudofaa sanoatining barqaror ishlashi ta’minlandi.
Urushning og‘ir yillarida xalqimiz insonparvarlik va bag‘rikenglikning yuksak namunasini ko‘rsatdi. Frontga yaqin hududlardan evakuatsiya qilingan 1,5 milliondan ortiq inson, jumladan, 250 mingdan ziyod yetim bolalar O‘zbekistonda boshpana topdi. Mehr-oqibat, g‘amxo‘rlik, nochorlarga yordam qo‘lini cho‘zishga hamisha tayyorlik xalqimizning ma’naviy kuch-qudrati va olijanobligining yorqin ifodasi bo‘ldi.
Bugun mamlakatimizda urush qahramonlari va front orti mehnatkashlarining xotirasini abadiylashtirish, faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash borasida izchil ishlar amalga oshirilmoqda. Toshkent shahrida barpo etilgan muhtasham “G‘alaba bog‘i” yodgorlik majmuasi ajdodlar ko‘rsatgan qahramonlik va matonatga chuqur ehtirom ramziga aylangan.
Parad yakunlanganidan so‘ng O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Prezidenti Vladimir Putin va boshqa yetakchilar bilan birga Moskvadagi Aleksandr bog‘ida joylashgan Noma’lum askar qabriga gul qo‘ydi.
Ushbu yodgorlik G‘alaba yo‘lida jon fido qilgan millionlab askarlar, shu jumladan, O‘zbekiston farzandlari xotirasiga ehtirom ifodasi bo‘lib, Vatan himoyachilarining matonati, qahramonligi va fidoyiligi ramzi hisoblanadi.
Marosim bir daqiqalik sukut, faxriy qorovul va harbiy orkestrning tantanali yurishi bilan yakunlandi.

Шавкат Мирзиёев принял участие в параде Победы в Москве (фото)
Президент Шавкат Мирзиёев 9 мая принял участие в торжественных мероприятиях по случаю 81-й годовщины Победы во Второй мировой войне.
На Красной площади состоялся Парад Победы. В мероприятии также участвовали Президент Беларуси Александр Лукашенко, Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Президент Лаоса Тхонглун Сисулит, верховный правитель Малайзии Султан Ибрагим, Председатель Правительства Словакии Роберт Фицо и другие.
Победа во Второй мировой войне была достигнута ценой беспримерного мужества, стойкости и самоотверженности миллионов людей и стала великим историческим событием. Существенный вклад в эту общую Победу внёс и многонациональный народ Узбекистана, проявивший подлинный героизм как на фронте, так и в тылу.
К началу войны численность населения республики превышала 6 миллионов человек. В годы военных испытаний на фронт были мобилизованы около 2 миллионов узбекистанцев. Более 538 тысяч наших соотечественников отдали свои жизни на полях сражений, свыше 158 тысяч пропали без вести, разделив трагическую судьбу войны.
За проявленные отвагу, мужество и воинскую доблесть более 214 тысяч солдат и офицеров из Узбекистана были удостоены боевых орденов и медалей. Высокое звание Героя Советского Союза было присвоено 301 нашему соотечественнику, еще 70 стали полными кавалерами ордена «Славы», навсегда вписав свои имена в историю великого подвига.
Не менее значимым стал и трудовой подвиг узбекского народа в тылу. Республика превратилась в надежную опору фронта, обеспечивая бесперебойные поставки продовольствия, обмундирования, медикаментов, вооружения и других стратегически важных ресурсов. В кратчайшие сроки на территории Узбекистана были размещены свыше 170 эвакуированных предприятий, что позволило сохранить устойчивую работу оборонной промышленности и существенно укрепить общий потенциал Победы.
В суровые годы войны народ Узбекистана продемонстрировал высокий пример гуманизма и истинного милосердия, приняв свыше 1,5 миллиона эвакуированных из прифронтовых регионов, среди которых более 250 тысяч детей-сирот. Забота, сострадание и готовность разделить общую боль стали ярким свидетельством духовной силы и благородства нашего народа.
В нашей стране последовательно проводится масштабная работа по увековечиванию памяти героев-фронтовиков и тружеников тыла, а также по обеспечению достойной социальной поддержки ветеранов. Символом глубокого уважения к подвигу поколения Победы стал величественный мемориальный комплекс «Парк Победы», созданный в Ташкенте.
По завершении парада Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сопровождении Президента России Владимира Путина и других глав государств возложил цветы к Могиле Неизвестного солдата в Александровском саду.
Этот мемориал, воздвигнутый в память о миллионах воинов, включая сыновей Узбекистана, проявивших беспримерное мужество и отдавших жизни во имя Победы, является символом стойкости, героизма и самоотверженного подвига защитников Родины.
Церемония завершилась минутой молчания и торжественным маршем роты почётного караула и военного оркестра.