Rossiya tomoni O‘zbekiston notasidagi ma’lumotlarni diqqat bilan ko‘rib chiqmoqda va o‘zbekistonlik hamkorlarning tegishli so‘rovi vakolatli organlarga yetkazilmoqda.
«Olingan ob’yektiv ma’lumotlar belgilangan tartibda Toshkentga yuboriladi», – deb yozadi TASS Rossiya TIV rasmiysi Mariya Zaxarovadan iqtibos keltirib.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq O‘zbekiston TIV matbuot kotibi Ahror Burxanov mamlakat Tashqi ishlar vazirligi Rossiyada o‘zbek fuqarolariga nisbatan tintuvlar o‘tkazilayotgani va g‘ayriqonuniy munosabatda bo‘layotganidan xavotirda ekani, shu munosabat bilan O‘zbekistonning Moskvadagi elchixonasi Rossiya Tashqi ishlar vazirligiga tushuntirish berishni so‘rab nota yuborganini ma’lum qilgandi.
«O‘zbekiston elchixonasidan nota olingani munosabati bilan biz undagi ma’lumotlarni diqqat bilan ko‘rib chiqmoqdamiz. Shuni ta’kidlashni istardimki, bizda huquq-tartibot va boshqa xizmatlar orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa kanallari mavjud. Hamkor davlatlar o‘rtasida odat bo‘lganidek, suhbat samimiy ruhda bo‘lib o‘tdi va har qanday signal sinchkovlik bilan ko‘rib chiqiladi. O‘zbekiston tomonining yuqorida qayd etilgan murojaatida kelib tushgan ma’lumotlar tegishli tartibda vakolatli organlarga yetkaziladi», – deydi Zaxarova.
Rossiya TIV rasmiysi, shuningdek, mamlakati O‘zbekiston bilan mustahkam ittifoqchilik va har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yo‘lga qo‘ygani, hamda ikki tomonlama munosabatlarning barcha masalalariga shu nuqtai nazardan yondashilayotganini ta’kidlagan.

"Полученные объективные сведения будут переданы Ташкенту в установленном порядке", заявила ТАСС официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Напомним, ранее пресс-секретарь МИД Узбекистана Ахрор Бурханов сообщил, что Министерство иностранных дел страны обеспокоено проводимыми в России обысками в отношении граждан Узбекистана и незаконным обращением с ними. В связи с этим посольство Узбекистана в Москве направило ноту в Министерство иностранных дел России с просьбой предоставить разъяснение.
"В связи с получением ноты посольства Узбекистана внимательно рассматриваем содержащуюся в ней информацию. Отмечу, у нас имеются прямые каналы общения по линии правоохранительных и иных служб. Как водится между союзниками, разговор идет откровенный, и любой сигнал тщательно рассматривается. Упомянутое обращение узбекистанской стороны доводится до компетентных инстанций. Полученная объективная информация будет передана партнерам в установленном порядке", - отметила дипломат.
"Прежде всего хотели бы подчеркнуть, что с Узбекистаном нас связывают прочные отношения союзничества и всеобъемлющего стратегического партнерства, и ко всем темам наших двусторонних связей мы подходим под этим углом зрения", - отметила дипломат.