Milliarder Alisher Usmonov o‘z ixtiyori bilan Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi (FIE) prezidenti lavozimidagi faoliyatini to‘xtatdi. Bu haqda FIE sayti xabar berdi.
Unda aytilishicha, Alisher Usmonov tashkilot samarali ishlashini ta’minlash maqsadida shunday qarorga kelgan. 2024-yil 1-dekabr kuni yig‘ilish o‘tkazgan FIE ijroiya qo‘mitasi federatsiyaning uzluksiz faoliyatini ta’minlash maqsadida Usmonovning qarorini qabul qilgan va ratifikatsiya qilgan. Emmanuel Katsiadakis federatsiyaning vaqtincha rahbari etib tayinlangan.
Eslatib o‘tamiz, 30-noyabr kuni Toshkentda Xalqaro qilichbozlik federatsiyasi prezidentligiga saylovda Alisher Usmonov g‘alaba qozongan edi. Uning nomzodi yuzdan ortiq davlat milliy federatsiyalari tomonidan qo‘llab-quvvatlangandi.
71 yoshli Alisher Usmonov 2008-yildan 2022-yilgacha FIE rahbari bo‘lgan. Ukrainadagi urush boshlangach, o‘ziga nisbatan joriy qilingan sanksiyalar ortidan ushbu lavozimni tark etgan edi.

Алишер Усманов приостановил свои полномочия президента FIE
Российский миллиардер Алишер Усманов добровольно приостановил свои полномочия президента Международной федерации фехтования (FIE). Об этом сообщается на официальном сайте федерации.
«Исполнительный комитет FIE собрался 1 декабря 2024 года и был проинформирован о решении господина Алишера Усманова добровольно приостановить исполнение своих полномочий и обязанностей в качестве президента Международной федерации фехтования, чтобы обеспечить эффективную работу федерации. Исполнительный комитет принял и ратифицировал решение господина Алишера Усманова», – говорится в сообщении.
Согласно решению комитета федерации, временно исполняющим обязанности президента назначен представитель Греции Эммануэль Кациадакис.
Напомним, 30 ноября на конференции FIE в Ташкенте Усманов был избран ее президентом, набрав 120 голосов.