Samarqandda yengil atletika bo‘yicha Markaziy Osiyo ochiq chempionati bo‘lib o‘tadi
23–25-sentyabr kunlari Samarqand shahrida yengil atletika bo‘yicha Markaziy Osiyo 4-ochiq chempionati bo‘lib o‘tadi.
Xalqaro musobaqada 11 ta mamlakatdan 300 dan ortiq sportchilar ishtirok etadi. O‘zbekistondagi ochiq chempionatga Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Turkmaniston va Tojikiston terma jamoalari tashrif buyuradi. Shuningdek, Malayziya, Tailand va Filippindan sportchilar kelishi kutilmoqda.
Sport musobaqasi O‘zbekiston sportni rivojlantirish vazirligi, Milliy olimpiya qo‘mitasi va Yengil atletika federatsiyasi tomonidan Markaziy Osiyo yengil atletika assotsiatsiyasi va «O‘zbekneftgaz» AJ ko‘magida tashkil etilmoqda.
Samarqand shahridagi yugurish yo‘lakchasining yangi qoplamasi va World athletics standartlariga mos ravishda sertifikatlangan uloqtirish uchun sektorlariga ega «Afrosiyob Arena» sport majmuasi yengil atletika bo‘yicha Markaziy Osiyo Ochiq chempionatini o‘tkazish uchun tayyorlab qo‘yildi. Ochiq turnir stadion rekonstruksiyadan keyin o‘tkazilayotgan ilk yirik tadbir hisoblanadi.
Sportchilar asosiy yugurish yo‘nalishlarida hamda texnik musobaqalarda — balandlikka sakrash, tayanib sakrash, uzunlikka, uch hatlab sakrash, disk, bolg‘a otish, nayza uloqtirish bo‘yicha qatnashadi.
Yengil atletika bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi deyarli barcha yo‘nalishlarda chiqishi belgilangan. Musobaqada V Islom birdamlik o‘yinlari g‘oliblari Sharifa Davronova, Anvar Anvarov, Suhrob Xo‘jayev, Farida Soliyeva, Nargiza Qo‘chqorova va Roksana Xudoyorovalar ham mamlakatimiz sharafini himoya qilishadi.
Musobaqaning uchinchi kunida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi kubogi, «Save Aral 2022» xalqaro xayriya ommaviy yugurish musobaqasining navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tadi. Ikki mingdan ortiq ishtirokchilar Orol dengizi ekologik muammosiga jamoatchilik e’tiborini qaratish maqsadida o‘tkaziladigan Save Aral musobaqasini qo‘llab-quvvatlaydi.

В Самарканде пройдет Открытый чемпионат Центральной Азии по лёгкой атлетике
С 23 по 25 сентября 2022 года в Самарканде пройдёт 4-й Открытый чемпионат Центральной Азии по легкой атлетике. Более 300 спортсменов из 11 стран примут участие в международных соревнованиях. Сборные команды Кыргызстана, Казахстана, Туркменистана и Таджикистана прибудут в Узбекистан для участия в открытом турнире. К ним присоединятся спортсмены из Малайзии, Таиланда и Филиппин.
Организаторами спортивного турнира выступают Министерство развития спорта, Национальный Олимпийский комитет и Федерация лёгкой атлетики Республики Узбекистан при поддержке Ассоциации легкой атлетики Центральной Азии и АО «Узбекнефтегаз».
Для проведения Открытого чемпионата Центральной Азии по легкой атлетике был подготовлен спортивный комплекс «Афросиаб Арена» в Самарканде с новым покрытием беговой дорожки и секторами для метаний, сертифицированных по стандартам World athletics. Открытый турнир станет первым масштабным мероприятием после реконструкции стадиона.
Спортсмены выступят как в основных беговых дисциплинах, так и в технических видах - прыжки на высоту, с шестом, в длину, тройной прыжок, метание диска, молота, ядра, копья.
Сборная команды Узбекистана по легкой атлетике заявлена почти во всех дисциплинах. На стадион с участниками выйдут побороться победители V Игр Исламской Солидарности Шарифа Давронова, Анвар Анваров, Сухроб Ходжаев, Фарида Солиева, Наргиза Кучкарова и Роксана Худоярова.
На третий день соревнований состоится очередной этап международного благотворительного забега «Save Aral 2022» розыгрыша кубка Председателя правления АО «Узбекнефтегаз». Более двух тысяч участников поддержат забег Save Aral, проводимый в целях привлечения внимания общественности к экологическому кризису вокруг Аральского моря.